10 ciekawostek o Muminkach
Muminki (szw. Mumintrollen) to postacie wymyślone przez piszącą po szwedzku fińską autorkę Tove Jansson. Te dwunożne istoty swoim wyglądem trochę przypominają hipopotamy, ale tak naprawdę są uznawane za pewnego rodzaju odmianę trolli. W sumie stały się one bohaterami 9 ksiązek, 22 komiksów autorstwa Tove oraz 52 komiksów autorstwa Larsa Janssona – brata Tove. Pierwsza książka o przygodach Muminków pod tytułem Małe trolle i duża powódź została opublikowana w 1945 roku.
Każda (bez wyjątku) ksiązka o Muminkach odniosła sukces. W sumie przygody małych trolli zostały przetłumaczone do ponad 30 języków, doczekały się też wersji teatralnej, filmowej (w tym serial wyprodukowany przez nasze polskie Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for), telewizyjnej, komiksowej i radiowej. W świecie Muminków możemy spotkać najróżniejsze stworzenia, takie jak: Paszczaki, Hatifnatowie czy Mimble.
Kim jest Too-tiki?
Nie jest tajemnicą, że Tove przez 40 lat swojego życia, aż do śmierci, była w związku z kobietą. Jej wybranką była artystka graficzna i wykładowczyni o imieniu Tuulikki Pietilä i to właśnie ona stała się pierwowzorem Too-tiki - postaci zamieszkujej Dolinę Muminków. Pojawiła się w książkach, komiksach i serialu animowanym. Too-tiki to postać człekokształtna, która z usposobienia przypomina trochę Włóczykija. Jest spokojna, lubi łowić ryby i zamieszkuje kabinę kąpielową Muminków.
Ogromna makieta
Tove Jansson z pomocą swojej partnerki i przyjaciela własnoręcznie stworzyła 2-metrową makietę domu Muminków. Do dziś można ją podziwiać w Muzeum Narodowym w Sztokholmie.
Disney? Nigdy!
Tove Jansson otrzymywała wiele różnych propozycji od przedsiębiorców, producentów i wydawców. Osób zainteresowanych wykorzystaniem wizerunku Muminków było naprawdę co niemiara. Propozycję Tove złożył nawet sam Walt Disney, lecz ona bez chwili wahania odrzuciła jego ofertę. Autorka nie chciał bowiem stracić kontroli nad swoimi „dziećmi”.
Podpaski Małej Mi
Skoro już wspomnieliśmy o propozycjach składanych autorce warto wspomnieć o tej najdziwniejszej. Otóż, pewna firma chciała nazwać podpaski imieniem Małej Mi... Chyba nic dziwnego, że Tove odmówiła, choć trzeba przyznać, że nawiązanie jest dość adekwatne.
Ojciec chrzestny Muminków
Mówiliśmy już o tym, kto był inspiracją dla postaci Too-tiki, ale skąd wziął się pomysł stworzenia samych Muminków? Tutaj zasługę ma wujek Tove, który straszył ją trollami. Ów trolle miały dotykać jej swoimi zimnymi nosami, jeśli ta będzie wyjadać zapasy ze spiżarni.
Dolina Muminków istnieje
Jannson tworząc Dolinę Muminków inspirowała się pięknem wyspy Klovharu w Zatoce Fińskiej. Jeśli jednak marzysz o tym, aby zobaczyć na własne oczy błękitny dom sympatycznych trolli wybierz się do malutkiego miasteczka – Naantali. To właśnie tam powstał park rozrywki Świat Muminków. Możesz tam spotkać postaci z bajki, obejrzeć spektakl teatralny, czy na przykład zajrzeć do namiotu Włóczykija.
Rysunki w wychodku
Pierwszy szkic Muminka Tove narysowała podczas kłótni ze swoim bratem na ścianie wychodka w posiadłości letniskowej rodziny Jansson w Pellinge. Mówi się, że szkic znajduje się tam do dziś.
Powiązania z Tolkienem
Mało kto wie, że Jansson stworzyła rysunki do tolkienowskiego Hobbita, niestety jednak fanom pisarza nie spodobała się oprawa graficzna jej autorstwa. W efekcie ta wersja Hobbita została wydana tylko w jednym nakładzie w 1962 roku i nie doczekała się wznowienia.
Muminki kontra faszyści
Pierwszy druk Muminków pojawił się w 1938 roku w antyfaszystowskim fińskim piśmie o nazwie Gram.
Coś dla wielkich fanów
Jeśli masz ochotę pójść śladami Muminków, to w Tampere, trzecim co do wielkości fińskim mieście, mieści się Muzeum Muminków.
Poznaliśmy zatem kilka ciekawych faktów dotyczących Muminków i ich autorki, teraz tą wiedzą możesz zabłysnąć podczas randki z kimś poznanym na naszym portalu randkowym. Jeszcze nie masz konta? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO już teraz!
Źródła:
[nk]