Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

6 faktów o zmysłowym fondue

9.październik 2020
6 faktów o zmysłowym fondue

Nawet jeżeli fondue powstało jako jedzenie „z braku laku”, dzisiaj cieszy się wielką popularnością wśród ludzi na całym świecie. Chcesz się o nim dowiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Gdzie powstało to niezwykłe danie?

Ten kto zgadywał, że pochodzi z Francji lub Włoch, był blisko. Istnieje wiele teorii, ale najczęściej stworzenie tego dania przypisuje się Szwajcarom. Ciepłą, serową masę wymyślono w kantonie Neuchatel, który znajduje się na zachodzie Szwajcarii, przez co graniczy z Francją. Inna teoria brzmi, że danie to powstało w Sabaudii, historycznym regionie we francuskich Alpach. Słowo fondue pochodzi od francuskiego „fondre”, czyli - rozpływać się.

Powstanie fondue przypada na XVIII wiek. W trakcie ostrych zim, mieszkańcy alpejskich szytów byli schowani w swoich domach z zapasami sera, mąki, białego wina i innych produktów, które można bez problemu przechowywać przez dłuższy czas. Piekli chleb, ten jednakże po jakimś czasie stwardniał, dlatego mieszkańcom Alp przyszło do głowy wyrobić z sera sos, który będzie bez przerwy podgrzewany ze spodu ognem, który równocześnie zagrzewał mieszkanie. Miało to zatem podwójne działanie. Tward chleb, połamany na kawałeczki i maczany w ciepłej serowej masie zmękczył się i smakował lepiej niż z klasycznym serem.

Odmiana przez przypadki słowa fondue

Fondue to, jak już wspomnieliśmy słowo pochodzenia francuskiego. Zapisane fonetycznie, czyli tak, jak pownno się je wymawiać wygląda tak: <fądi>. Jest to rzeczownik rodzaju nijakiego a jego odmiana jest naprawdę banalnie prosta. Niezależnie bowiem od liczby – pojedyńczej czy mnogiej – lub przypadku, nie ulega ono zmianie, zawsze jest takie samo jak w Mianowniku liczby pojedyńczej, czyli – fondue.

Serowe fondue

Prawdziwe szwajcarskie serowe fondue składa się minimalnie z dwóch serów, mąki i dobrego, białego wina. Aby sos miał odpowiednią gęstą a zarazem ciekłą konsystencję, robi się go z tłustego sera Gruyère i ementalera. To zagwarantuje gęstość sosu. Aby nie były w nim grudki, ważny jest sposób przetworzenia sera. Powinien być pokrojony na drobne kawałki lub starty. Oczywiście ważne jest też, aby sos miał również ten idealny smak. Dlatego ser musi być trochę dojrzalszy. Jednakże co kraj to obyczaj. Na przykład we wschodniej Szwajcarii białe wino zastępują winem jabłkowym, natomiast w Genewie zamiast dwóch rodzaji sera, wykorzystuje się trzy. Niektóre przepisy uzupełniają sosy serowe ziołai, szpinakiem czy pomidorami.

W dzisiejszych czasach jednak fondue nie kończy się na „zwykłym” serze. Fondue na słono możemy przygotować również z warzyw lub ryb. W ostatnim czasie stało się modne przygotowywanie fondue z rozpalonego tłuszczu, w którym macza się zazwyczaj kawałki mięsa. Możemy w nim maczać pieczywo, mięso, warzywa i wiele innych jadalnych produktów. Kawałki jedzenia, które będziemy maczać powinny być pokrojone na kawałki, które łatwo możemy nadziać na widelec, a które nie rozpadną się po zanużeniu w sosie. Pieczywo zaleca się przed zamoczeniem wcześniej odrobinę zapiec.

Fondue na słodko

Absolutnym hitem jest fondue na słodko. Ananasowe fondue z ciemną, białą lub mleczną czekoladą to prawdziwy raj dla podniebienia. Zazwyczaj macza się kawałki owoców, ale mogą to być również wafle, ciasteczka lub inne słodycze. Jest idealne zarówno na imprezy dla dorosłych jak i dla dzieci. Przecież które dziecko odmówiłoby słodyczy? Co więcej owoce są zdrowe. Musisz tylko uważać, aby dzieciom nic się nie stało. Fondue jest bądź co bądź bardzo ciepłe (a przynajmniej powinno być). Dla miłośników kawy można przygotować kawowe fondue.

W czym przygotować fondue?

Zestaw do fondue można kupić nawet za 21 złotych. Oczywiście od ceny zależy wielkość jakość zestawu. Najdroższe kosztują około 720 złotych lub więcej.

Zestaw podstawowy powinien zawierać pojemnik do rozpuszczania, podstawę pojemnika na wkład podgrzewający oraz widelczyki. Droższy zestaw będzie zawierał pojemnik do rozpuszczania, podstawę pojemnika na wkład podgrzewający, widelczyki, tacę oraz nakładkę zabezpieczającą przez rozpryskiwaniem. Mogą być ceramiczne lub ze stali nierdzewnej.

Jak wybrać odpowiedni zestaw?

Decyduje o tym to, co będziesz przygotowywał najczęściej. Do serowego i czekoladowego fondue idealny będzie kociołek ceramiczny, do mięsnego kociołek wykonany z żeliwa. Ceramiczny i kamienny kociołek ma jeszcze jedną zaletę – dłużej utrzymuje ciepło.

Wiesz już, czym jest fondue, teraz wystarczy tylko znaleźć kogoś, z kim będziesz mógł/mogła je wypróbować - zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i umów się na pierwsze spotkanie już dziś!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: