Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

9 naturalnych sposobów na ślimaki

28.lipiec 2020
9 naturalnych sposobów na ślimaki

Ślimak, ślimak pokaż rogi... Cóż, w tym roku ślimaki wzięły sobie to powiedzenie do serca i pokazują nam swoje rogi za często. Jeśli masz ogródek, z pewnością wiesz, o czym mowa. Rok 2020 ze swoją deszczową aurą to prawdziwy koszmar ogrodnika. Jak pozbyć się nieproszonych gości? Mamy dla was kilka propozycji!

W polskich ogrodach możemy znaleźć ślimaki skorupkowe (np. winniczka), ślimaka gajowego, ogrodowego, zaroślowego, zaroślaka pospolitego oraz ślimaka nagiego (pomorowy, pomorownik i ślinik). Warto wiedzieć, że nawiększe zagrożenie stanowią właśnie te nagie. Skorupkowe nie są wielkimi szkodnikami.

Poznaj wroga

Idealna dla ślimaków aura to wilgotna i pochmurna. Uwielbiają ogrody, w których nie brakuje cienistych zakamarków, wysokiej trawy i rozkładających się roślinnych resztek. Atakują rośliny wraz z korzeniami i wszędzie pozostawiają po sobie charakterystyczny ohydny śluz. Ślimaki ruszają na łowy w nocy – pomiędzy 21 a 1 godziną. Żerują nieprzerwanie przez cały okres wegetacyjny zjadając całe rośliny, w tym również owoce i warzywa. Te śliskie szkodniki mogą nie tylko pozbawić nas pięknych i soczystych cukinii, pomidorów, czy innych smakołyków, ale też sprawić, że zjadane przez nich rośliny staną się słabsze i bardziej podatne na różne choroby.

Naturalny wróg: jaszczurki, jeże, ropuchy i ptaki.

Jak się ich pozbyć?

Pozbywanie się niechcianych gości ze swojego ogrodu najlepiej jest rozpocząć od metod naturalnych. Zatem zanim sięgniesz po chemię – wypróbuj któryś z naszych sposobów.

Aby pozbyć się ślimaków należy wyłapywać je i niszczyć. Będzie to możliwe, jeśli zwabisz je w jedno miejsce. Zacznij od wyłożenia na mokrą glebę wilgotnych szmat, desek, papy, liści łopianu lub kapusty. To właśnie pod nimi ślimaki będą ukrywać się w ciągu dnia.

Przydatne mogą się również okazać przynęty w postaci jedzenia: pokrojona marchewka, jabłka, ziemniaki czy plastry buraków.

Spróbuj też posadzić rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają, takich jak: czarny bez, płomyk wiechowaty (folks), krwawnik pospolity, orlik pospolity, macierzanka piaskowa, nasturcja wielokwiatowa, parzydło leśne, tymianek właściwy, cebula oraz czosnek. Wówczas w sezonie można pomiędzy grządki porozkładać gałązki bzu, wtorczyka i krwawnika, które będą w natrualny sposób odstaszać ślimaki.

Inną skuteczną metodą jest wypełnienie kubeczków lub talerzyków piwem i położenie ich w strategicznym miejscu. Niczego nieświadome ślimaki, zwabione przyjemnym dla nich zapachem – wpadną w pułapkę.

Kilka rad na przyszłość

Chcesz uniknąć takich sytuacji na przyszłość? Zatem:

  • nie pozwól, aby w twoim w ogrodzie gromadziły się sterty gałęzi, kamieni, desek, czy innych materiałów budowlanych, ponieważ to właśnie one są dla ślimaków doskonałymi kryjówkami chroniącymi je przed naturalnymi wrogami,
  • regularnie koś trawę i pamiętaj o wyrywaniu chwastów (zarośla i trawa to również doskonała kryjówka)
  • zmniejsz wilgotność gleby, najlepiej to zrobisz spulchniając ją w słoneczne dni
  • doskonałą obroną będzie posypywanie grządek oraz pojedyńczych roślinek trocinami, igliwem sosnowym, plewem jęczmiennym lub żytnim (pas o szerokości 20 cm). Można do tego celu użyć również suchego piasku zmieszanego z popiołem.
  • podlewaj ogród TYLKO rano, wieczorem, stworzysz dla ślimaków wręcz idealne warunki do żerowania,
  • ściółkuj glebę liśćmi narecznicy samczej lub pryskaj gnojówką z jej liści – ten zapach skutecznie odstrasza ślimaki,
  • możesz też spryskać glebę wokół najczęściej atakowanych roślin odwarem z papryki rocznej,
  • twórz różnego rodzaju przeszkody –wokół roślin lub całych grządek wysyp piasek z popiołem, żwir o ostrych krawędziach lub zwykły gruboziarnisty piasek,
  • pod koniec lata rozłóż kłębki bardzo drobnych wiórków drzewnych. W takich miejscach ślimaki zazwyczaj tworzą swoje gniazda i składają jaja. Następnie pamiętaj, aby jesienią je zebrać i spalić.

Teraz już wiesz, jak pozbyć się ślimaków ze swojego ogrodu. Kiedy już będziesz mieć zadbany ogród, będziesz mógł/mogła zorganizować romantyczną randkę na świeżym powietrzu. Nie masz jeszcze partnera/ki? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym!

[nk]

Źródło:

https://muratordom.pl 

Udostępnij ten artykuł na: