9 sposobów, jak nauczyć się słuchać
Kłótnie zdarzają się każdej parze i podobnie jak burza po gorącym dniu - przynoszą oczyszczenie atmosfery w związku. Ważne jest jednak również to, aby z każdej kłótni, czy zwykłej dyskusji z partnerem - wyciagnąc jakieś wnioski, które pozwolą nam uniknąć podobnego konfliku w przyszłości. Aby stało się to możliwe, musisz nauczyć się słuchać. Jak?
Warto słuchać!
Jeżeli nauczysz się skupiać swoją uwagę nie tylko sobie i swoich problemach, możesz naprawdę wiele zyskać. Twój partner poczuje się ważny i będzie miał pewność, nie tylko, że ci na nim zależy, ale również, że może na ciebie w każdej chwili liczyć. Najprawdopodobniej wówczas odwdzięczy ci się tym samym, dzięki czemu w waszej relacji zawita harmonia. Będziecie razem o wiele szczęśliwsi, jeśli zaczniecie słuchać swoich potrzeb.
Niestety, słuchanie innych nie należy do najłatwiejszych zadań. Tymczasem poprawna komunikacja pomiędzy ludzmi zakłada posiadanie dwóch podstawowych umiejętności. Jedną z nich jest umiejętność wypowiadania się w sposób zrozumiały, a drugą umiejętność słuchania. Ważne jest więc nie tylko to, co wysyłasz, ale również to, co odbierasz. Kiedy byliśmy mali, rodzice nauczyli nas mówić, ale słuchać mogą nas nauczyć jedynie poprzez danie nam odpowiedniego przykładu.
Jeśli sam jesteś już rodzicem, musisz przyznać, że mało kiedy jesteś w stanie uważnie wysłuchać tego, co mówi do ciebie twój potomek. Zazwyczaj masz inne zajęcia - pracę lub obowiązki domowe.
Jak nauczyć się słuchać innych?
- Miejsce ma znaczenie - jeśli parnter chce z tobą o czymś porozmawiać, wybierzcie takie miejsce, gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzać.
- Nie uciekaj wzrokiem. Zawsze urzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą.
- Udowodnij, że słuchasz - zadawaj adekwante pytania i pokaż swoje zaangażowanie w temacie.
- Postaraj się jak najbardziej skupić na tym, co dana osoba mówi.
- Co jakiś czas upewnij się, czy dobrze rozumiesz.
- W razie potrzeby poproś o sprecyzowanie tego, co właśnie usłyszałeś.
- Zwracaj uwagę na emocje i mowę ciała rozmówcy.
- Pod koniec rozmowy, podsumuj wszystkie informacje, które usłyszałeś.
- Zastanów się jakich użyć słów, aby móc wyrazić swoją opinię w omawianym temacie.
Słuchanie ze zrozumieniem to sztuka
Być może w tej samej, być może w innej fomie, ale na pewno słyszałeś już kiedyś takie stwierdzenie. Znaczenie jest jednak za każdym razem takie samo i warto wziąć je sobie do serca. Czasem wysłuchanie kogoś jest dla nas trudne, wolimy od razu zacząć udzielać kompletnie nieadekwatynych rad, zamiast poznać całą sytuację. Obudz w sobie empatię i zacznij słuchać uważnie.
Potrafisz słuchać, ale nie masz kogo? Wciąz szukasz odpowiedniego partnera/partnerki? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i już teraz poznaj kogoś, z kim będziesz mógł/mogła umówić się na randkę w Twoim mieście!
[ivi]