Canicross – połączenie zabawy, pracy i dobrej kondycji
Canicross po polsku oznacza bieganie z psem. Choć prawdą jest, że nie jest to tak całkowicie bieg z psem, ale raczej bieg za psem. Pies biegnąc przez Tobą ciągnie Cie za pomocą liny zaczepionej wokół Twojego pasa. Główną zasadą tego sportu jest odpowiednia siła ciągnięcia przez psa. Kiedy pies biegnie, potrafi ciągnąć z wielką siłą, czym ułatwia bieganie Tobie. Pies ciągnie Cie do przodu i „zmusza” do biegania.
Jaki pies jest odpowiedni?
Canicross może trenować każdy pies. Nie możesz jednak oczekiwać od psa chihuahua czy yorka, że pociągną Cie tak samo jak malamut lub husky. Te dwie ostatnie rasy mają to „we krwi”, tak samo jak- samojed, pies grenlandzki, europejski pies zaprzęgowy i alaskan husky. Dwa psy wymienione na końcu nie są rasami uznanymi przez organizację FCI, są to krzyżówki, które charakteryzuje przede wszystkim szybkość i wytrzymałość. Zatem jeżeli canicross zacznie Cie bawić i będziesz chcieć wziąć udział w zawodach, jeden z tych 6 psów będzie najlepszym wyborem. Nie powinno się jednak biegać z większymi psami, ponieważ cierpią one na problemy ze stawami i dysplazję (np. bernieński pies pasterski, bernardyn, dog itp.). Nadmiar ruchu w połączeniu z ich wagą może im zaszkodzić.
Co potrzebuję?
Większość sportów wymaga jakiejś inwestycji, z canicrossem nie jest inaczej. Jak już wspomnieliśmy będziesz potrzebować pas, linkę z amortyzatorem oraz szelki dla psa. Później potrzebny/a będziesz już tylko Ty i Twój pupil. Wyposażenie lepiej jest kupić od firm, które zajmują się mushingiem (ManMat, Zero DC, Non-stop Dogwear itd.).
Pas
Pasem człowiek połączy smycz z amortyzatorem. Większość jest wyrobiona w uniwersalnym rozmiarze, a wszystkie jego części można odpowiednio dopasować. Pas należy umieścić nad pupę, tak żeby był wygodny i nie spadał. Uwaga, niektóre przekłada się też między nogami, także podczas silnego pociągnięcia mogą spowodować ból. Dlatego lepiej jest wybrać taki, który zakłada się na uda.
Smycz z amortyzatorem
Musi to być silna smycz z dobrej jakości materiału, która na jednej stronie będzie mieć amortyzer. Mowa o solidnym gumowym amortyzatorze, który stopniowo się napina, przez co pomaga Tobie i Twojemu psu uniknąć namiernego ściskania.
Szelki
Istnieje wiele rodzajów szelek dla psów. Ty musisz wybrać takie, aby były odpowienie do ciągnięcia. Takie, w których rozłorzenie siły ciągnięcia będzie dla psa najlepsze i które nie będą ocierać jego skóry. Szelki muszą być dopasowane do kształtu psiego ciała, jego wielkości i muszą być z przyjemnego, ale też solidnego materiału. Niektórzy ludzie używają do canicrossu szelek do ciągnięcia sań. Najważniejsze jest jednak to, aby pasowały Twojemu psu. Nie używaj szelek, które są przeznaczone do innych sportów (obrona, spacery).
Jak zacząć?
Zdecydowanie najlepszym wyborem jest udanie się na jakieś wydarzenie, aby wiedzieć jak wygląda canicross „na żywo”. Pierwszą z możliwości są zawody mushingowe, które zazwyczaj są podzielone na kilka kategorii – canicross, scooter(jöring)=pies ciągnie hulajnogę, bikejöring=pies ciągnie rower. Drugą możliwością są akcje przeznaczone dla psów (psie podchody, „dzień psów” itp.), gdzie możesz zobaczyć przykładowy canicross czy sklepy, w których sprzedaje się musherskie wyposażenie. Ludzie tam poradzą Ci najlepiej, jaki rodzaj szelek wybrać dla psa i powinni znać odpowiedzi na Twoje ewentualne pytania.
Kolejną możliwością jest odwiedzenie kilku akcji skupiających się jedynie na canicrossie i początków z nim związanych. Tego typu wydarzenia zazwyczaj noszą nazwę canicrossowy trening dla początkujących i zaawansowanych itp. Możesz je znaleźć na Facebooku lub na innych stronach internetowych.
Możesz też zacząć trenować na własną rękę. Sprzęt lepiej jest wypróbować przed kupnem, ale jeżeli nie masz wyboru, zamów go przez internet. Przede wszystkim weź pod uwagę możliwości Twojego psa, aby nie było konieczności zwracania szelek, przy kupnie weź pod uwagę, czy pies jeszcze może urosnąć.
"Canicrossować" można zacząć z psem w wieku od 10 miesięcu, ale bez przesady, ponieważ jego ciało jeszcze się rozwija. Jednakże nawet jeżeli Twój pies już jest dorosły, zacznij pomału – pies najpierw musi nauczyć się ciągnąć. Za każde pociągnięcie, choćby trwało sekundę, pochwal go i daj mu nagrodę. Szybko zrozumie, że ciągnięcie jest dobre. Nie zapomnij, że należy go nagradzać wyłącznie za ciągnięcie w szelkach! W ten sposób pies połączy szelki z ciągnięciem, a Ty unikniesz ciągnięcia na zwykłym spacerze. Kiedy Twój pupil zrozumie już, że ciągnięcie nie jest niczym złym, będziecie móc zacząć biegać. Najpierw kilka metrów, tyle ile pies uciągnie. Na startu wybierz słowo, na które będzie reagować (biegnij, ciągnij). Jeżeli pies przestanie ciągnąć, zatrzymaj się, inaczej nauczy się, że ma biegać i bez ciągnięcia, a przecież nie na tym nam zależy. Ważne jest też nauczyć zatrzymywać się, w przeciwnym razie może dojść do nieprzyjemnych wypadków (pies przeskoczy i uniknie czemukolwiek, ale człowiek nie).
Pieski „stworzone” do biegania, mają większą wytrzymałość, dlatego będziesz potrzebować poprawić swoją kondycję abyś dotrzymał/a mu kroku i przebiegła wiele kilometrów. Trenuj bieganie również samemu, w ciągu tygodnia. Przede wszystkim biegaj jak należy– skup się na technice.
Gdze i kiedy biegać?
Najlepszym terenem do canicrossu są drogi leśne, ewentualnie trawa (nie mokra) i inne miękkie powierzchnie. Nie uszkodzą one łapek Twojego pieska, a Tobie też będzie się lepiej biegać. Unikaj biegania na nagrzanym słońcem asfalcie, który może łapki popalić. Biegać można przez cały rok. W zimie uważaj na zranienia (zarówno u siebie, jak i u psa), a w lecie zaś na przegrzanie. Pamiętaj też aby w lecie nie biegać w trakcie największych upałów. Lepiej jest wybrać się wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy słońce nie daje aż tak „popalić”.
Kiedy już zaczniecie biegać po kilka kilometrów dziennie, a pies będzie nadal ciągnął, dobrze by było zawsze przed treningiem porządnie się nawodnić. Wypiciem dużej ilości wody ochronisz go przed przegrzaniem i zapaścią. Jeżeli pies nie chce pić, rozrzedź mu wodę wywarem z mięsa lub rozmieszaj z odrobiną konserwy. Biegając w lecie, zróbcie przerwę na picie, abyś mógł/mogła napić się i odrobinę oświeżyć zarówno Ty jak i Twój pupil.
Ubranie
Nie bagatelizuj kwestii odpowiedniego stroju. Powinien być sportowy, jak do biegania. Dobre buty do biegania, są koniecznością. W zimie, nawet jeżeli w trakcie biegania będzie Ci ciepło, dbaj o to, abyś był/była dobrze ubrany/a. Musisz też myśleć o swoim piesku, od biegania na śniegu może mieć zranione łapki, dlatego kup mu buciki ochronne.
Ciesz się canicrossem, w ten sposób zrobisz coś dla swojego zdrowia a psu zapewnisz wspaniałą zabawę.
[Lil]