Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Czakry – siła ukryta w każdym z nas – część 1.

13.październik 2016
Czakry – siła ukryta w każdym z nas – część 1.

Według wierzeń, życie powstało poprzez nieskończony przepływ kosmicznej energii nazywanej praną. Siła życia przechodzi przez ciało krzyżując się z ośrodkami energetycznymi (czakrami). Harmonijny przepływ pranicznej energii jest niezbędny dla równowagi i zdrowia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej trzem z siedmiu głównych czakr.

Czakrami (lub też ćakrami) nazywamy ośrodki energetyczne, przez które do naszego ciała dostaje się energia kosmiczna, czyli prana. Słowo czakra w sanskrycie oznacza „koło”, „okrąg”. Jeżeli ćakry są w harmonii, oznacza to, że przechodzi przez nie prana, możemy to sobie wyobraźić jako toczące się zgodnie ze wskazówkami zegara „koło”. Prana jest podstawą każdego życia, ponieważ kieruje wszystkimi funkcjami życiowymi, od oddychania, przez trawienie, aż do wydalania.

Często jednak nasze czakry nie toczą się sposób harmonijny, ponieważ pojawi się jakiś blok energetyczny, który oddziałuje na przepływ energii. Ćakry w naszych ciałach są jak koła zębate, jeżeli blok pojawi się w jednym z nich, wpływa to również na funkcjonowanie pozostałych. Skutkiem są różnego rodzaju zaburzenia lub blokada przepływu energii, a co się z tym wiąże, choroby fizycznego ciała i/lub ducha. Rozwijanie zdolności kontrolowania prany i pobudzania zablokowanych w ciele czakr, umożliwi nam praktykowanie jogi (asany) i medytacji.

Czakry główne

Istnieje siedem głównych czakr. Siedem czakr odpowiada siedmiu splotom nerwowym i siedmiu gruczołom wydzielania wewnętrznego. Ich barwy odpowiadają kolorom tęczy czy też widmu załamania światła - od czerwonego, będącego właściwością czakry podstawy, do fioletowego. Siedem czakr wykorzystuje się w bioterapii i bioenergoterapii, w Duchowym Uzdrawianiu, Reiki i wielu innych metodach. Wzdłuż kręgosłupa znajduje się pięć ludzkich czakr, w okolicy głowy są dwie boskie czakry.

Każda czakra jest przedstawiana jako kwiat lotosu, który symbolizuje przemianę. Droga lotosu do stania się pełnym kwiatem wiedzie przez bagno i wodę, a kończy się w powietrzu, tak samo ludzie podążają przez świat materialny, aby później zażyć intensywny kontakt z wszechświatem. Każdej czakrze przypisane są symboliczne obrazy i aspekty (kolory, mantry, pierwastki, zwierzę lub bóg). Pojedyńcze czakry są połączone z gruczołami krewnymi i odnoszą się do konkretnych faz życia człowieka.

Kompendium czakr

Czakra

Pierwsza

Druga

Trzecia

Sanskrt

Muladhara czakra

Swadhiszthana czakra

Manipura czakra

j.polski

Czakra korzenia

Czakra sakralna

Czakra splotu słonecznego

Miejsce w ciele

Odbyt

Organy rozrodcze

Trzustka, wątroba

Kolor

Czerwony

Pomarańczowy

Żółty

Żywioł

Ziemia

Woda

Ogień

Zwierze

Słoń

Krokodyl

Baran

Bóg

Śiwa

Brahma i Saraswati

Wisznu a Lashmi

Mantra

Lam

Vam

Ram

Faza życia

1-7 lat

8-14 lat

14-21 lat

Część ciała

Kości, nogi, stopy, jelita,

Organy rozrodcze, pęcherz, nerki, miednica

System trawienny, wątroba, woreczek żółciowy, dolna część pleców

Gruczoły

Nadnercza

Gruczoły rozrodcze

Trzustka, wątroba

Funkcja psychologiczna

Przeżycie

Prokreacja

Wola

Zadanie

Stabilizacja

Seksualność

Siła

Demon

Strach

Wina

Wstyd

Możliwe problemy

Otyłość, anorekcja, zaparcia, rwa kulszowa, hemoroidy

Problemy seksualne, problemy z pęcherzem

Chroniczne zmęczenie, wysokie ciśnienie,

Czakra korzenia

Odpowiedzialna przede wszystkim za byt, zdrowie, siłę. Osoby o przeładowanej czakrze podstawy mogą być nadpobudliwe i kłótliwe i mają mocno materialistyczne podejście do życia, zaś niedobory energii na tej czakrze powodują wycofanie, depresję, problemy z utrzymaniem czy poszukiwaniem pracy oraz niskie poczucie własnej wartości. Choroby towarzyszące problemom z tym ośrodkiem, to hemoroidy, ogólne osłabienia organizmu, kłopoty z wydalaniem, problemy z prostatą u mężczyzn, niedokrwistość oraz inne związane z krwią.

Zaniedbana czakra korzenia często przejawia się w oderwaniu od rzeczywistości, odrealnieniu, kłopotach z dbaniem o siebie, pewnością siebie. Często osoby z dysfunkcją tej czakry czują się zagrożone czymś, nie mają poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Także nawet przy stałej pracy, pieniądze jakoś się ich nie trzymają. Chcąc rozwinąć czy unormować tę czakrę, warto skupić się na czynnościach codziennych, pracy z ziemią (kopanie w ogródku, przesadzanie kwiatów), a także medytacji z kolorem czerwonym, czyli kontemplacja zachodu słońca, wizualizacja korzeni łączących nas z ziemią.

czakra korzenia

Czakra korzenia bywa przedstawiana jako kwiat lotosu z czterema płatkami. W środku kwiatu znajduje się kwadrat. Płatki przedstawiają cztery główne funkcje wewnętrzne czakry korzenia: myśl, intelekt, świadomość i ego. W kwadracie widoczny jest trójkąt odprócony do góry nogami, symbolizuje przepływ prany do czakry (energia jest wlewana jak przez lejek). Pod trójkątem znajduje się słoń z siedmioma trąbami, które są symbolem mądrości.

Czakra sakralna

To czakra związana z witalnością, radością życia, seksualnością, a także tworzeniem. Niedobory energii na tej czakrze dadzą o sobie znać w postaci braku chęci do życia, brakiem radości, pesymizmem, u artystów pojawi się niemoc twórcza. Przeładowana czakra może sprawić kłopoty z nadmiernym seksualizmie, nimfomanii, postrzeganiem życia tylko poprzez jego przyjemności. Choroby związane z tą czakrą to zaburzenia hormonalne, zaburzenia łaknienia, choroby związane z organami płciowymi oraz limfą.

Rozwijanie tej czakry to medytacje przy spacerze po rosie na trawie, sporty związane z wodą, taniec np. taniec brzucha. W emocjach zaburzenia tej czakry lubią się objawiać poczuciem winy za wszystko co robimy, nieustającą melancholią, czy hipokryzją.

czakra sakralna

Swadhiszthana czakra przedstawiana jest jako kwiat lotosu z sześcioma płatkami, które symbolizują negatywne cechy, z którymi trzeba się zmierzyć. Należą do nich gniew, nienawiść, zazdrość, okrucieństwo, chciwość i pycha. W drugiej czakrze ma swój początek rozwój świadomości do stanu czystej ludzkiej świadomości. Znajduje się tu podświadomość, której zawartością są wszystkie doświadczenia i przeżycia naszego obecnego życia. Bóg Brahma, jest stworzył drugą czakrę wraz ze swoją córką Saraswati, bogini mądrości i sztuki.

Czakra splotu słonecznego

Jej działanie manifestuje się w pracowitości, sile woli, walce, rywalizacji, poczuciu szczęścia. Osoby z przeładowaną czakrą splotu mogą być agresywne, wybuchowe, dążyć do celu „po trupach”, bywa że nie wychodzą z pracy, często wybierają rozwiązania siłowe. Słaba czakra splotu to przede wszystkim podatność na wpływy, brak asertywności, niemoc, niechęć do jakiejkolwiek konfrontacji. Choroby towarzyszące zaburzeniom tej czakry to problemy żołądkowe, nadkwasota, niedokwasota, kamienie żółciowe, problemy z wątrobą, cukrzyca, żółtaczka.

Sposoby dające wyciszenie i unormowanie jej pracy to medytacja na słońcu, wygrzewanie się na pisku, sztuki walki, kontemplacja płomienia (np. świecy)

czakra splotu słonecznego

Żółty lotos, który przedstawia trzecią czakrę, symbolizuje dziesięć pran, kierujących wszelkimi funkcjami ludzkiego ciała. Wewnątrz lotosu znajduje się żółty trójkąt, symbolizujący wzrost siły, energii i aktywności.

Źródła:

P. Mahéšvaránanda: Systém Jóga v denním životě; N. Jenkins, L. Brandon: Anatomie jógy pro správné držení těla a zdraví; J. Anodea: Velká kniha o čakrách. Zdroj obrázků: sutterstock.com

http://dotykprzestrzeni.pl/czakr/czakry/

http://innemedium.pl/wiadomosc/siedem-czakr-czyli-osrodkow-energetycznych-w-ludzkim-ciele

CIĄG DALSZY NASTĄPI

[mon]

 

Udostępnij ten artykuł na: