Dzień ręcznika: Douglas Adams
Dziś 25. 05. Obchodzimy tak zwany Towel day, dzień ręcznika składany w hołdzie Douglasowi Adamsowi. O co właściwie chodzi? Czy już każdy dzień w roku musi mieć jakieś znaczenie? Nie może być po prostu „zwykłego” dnia? Skoro nie, to przecież nie szkodzi, przynajmniej mamy co świętować. W dniu dzisiejszym do świętowania będzie Ci potrzebny jedynie ręcznik. Wyjmij go z szafki i przyłącz się do fanów Douglasa Adamsa. Ręcznik nawiązuje do popularnego cyklu powieści Adamsa „Autostopem przez Galaktykę”. Takie akcje zaczęto regularnie organizować dokładnie na 14 dni po śmierci autora w 2001 roku.
Informacje dotyczące obchodów tego święta w Twoim mieście możesz znaleźć chociażby na Facebooku.
Douglas Adams
Angielski pisarz Douglas Noël Adams zdobył sławę dzięki serii książek pod tytułem Autostopem przez Galaktykę. Należy do najbardziej znanych autorów powieści science fiction, jest też uwielbiany przez internetową społeczność. Ukończył studia na kierunku literatura angielska na Cambridge. Inne jego dzieła, o których warto wspomnieć to Restauracja na końcu wszechświata oraz Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego.
"Bez ręcznika ani rusz!"
Myślisz, że spacerując z ręcznikiem zrobisz z siebie wariata? Nie panikuj! We wszechświecie ręcznik przecież jest tą najważniejszą rzeczą, którą będziesz musiał mieć wciąż przy sobie. W Ręcznikowy dzień możesz przewiązać sobie ten swój wokół pasu, albo przerzucić przez ramię i nie musisz się niczego wstydzić. Nie ważne, czy idziesz na spotkanie biznesowe, czy do doktora, ręcznik miej ciągle przy sobie. Tym, którzy będą chcieli zawołać po lekarza, wytłumacz na czym polega istota tego święta.
Jeżeli ktoś Cię zatrzyma na ulicy i zapyta, dlaczego chodzisz z ręcznikiem, powiedz mu aby przeczytał książkę Douglasa. Witać się należy w następujący sposób: Witaj, jestem ten i ten, a to jest mój ręcznik. Twoim obowiązkiem jest przywitać ręcznik przyjaciela i podać jednemu z rogów ręcznika swoją rękę.” Dziwne? Pewnie, że tak, ale kiedy jesteś czegoś fanem, wierzysz w to co robisz i nie wstydzisz się tego.
Jakie informacje o ręcznikach znajdziemy w książce
Ręcznik to istotnie bardzo przydatna część wyposażenia każdego kosmicznego autostopowicza. Co najważniejsze ma wartość praktyczną. Możesz się nim przykryć gdyby Ci było zimno podczas podróży pomiędzy chłodnymi księżycami planety Jaglan Beta. Możesz na nim leżeć na promienistych piaskach plaż Santraginu V i wdychać upojne opary z jego morza. Możesz też na nim spać pod gwiazdami, które zdobią pustynie Karkrafúnu.
Możesz go wykorzystać jako płachtę, kiedy wyruszysz na maleńkiej tratwie z prądem rzeki Moth, albo owinąć nim głowę, aby uchornić się przed jadowitym zapachem żarłocznego Bugblattera z Traalu i nie spotkać się z jego spojrzeniem (jest to wyjątkowo głupie stworzenie, które myśli, że skoro Ty go nie widzisz, on Ciebie też nie). Kiedy wpadniesz w tarapaty, ręcznikiem możesz wysyłać sygnały o pomoc. No i oczywiście możesz się w niego też wytrzeć.
Autostopem przez Galaktykę
Zrobimy krótkie podsumowanie. Główny bohater nazywa się Arthur Dent. Na początku książki dowiadujemy się, że doszło do zniszczenia Ziemi, ale Arthurowi udało się przeżyć i wraz ze swym przyjacielem odlatuje z miejsca katastrofy w statku kosmicznym. Co było dalej? Przeczytaj sam. Szkoda by było opisać tu całą historię i zdradzić to, co najciekawsze.
Dziennik doczekał się książkowego i filmowego opraowania. Scenariusz filmowej adaptacji zaczął pisać sam Adams już 1983 roku, kiedy jeszcze mieszkał w Los Angeles.
Pojedyńcze części serii
- Autostopem przez Galaktykę
- Restauracja na końcu wszechświata
- Życie, wszechświat i cała reszta
- W zasadzie niegroźna
- I jeszcze jedno...
Ręcznik to przyjaciel
Skoro mowa już o święcie naszych przyjaciół ręczników, powinniśmy powiedzieć sobie też o tym, jak należy o nie dbać, aby nie stały się z nich szorstkie tarki. Jakie mogą być ręczniki? Gładkie, przyjemne w dotyku, ale kompletnie niechłonne, albo twarde, szorstkie, które bardzo szybko przestają absorbować wodę. Najczęstszym rozwiązaniem jest kupienie nowego ręcznika. Owszem, ta medota działa w 100%, ale dlaczego by nie zaoszczędzić kilku złotych i zacząć dbać o swoich „przyjaciół” trochę bardziej?
Wybierz ten odpowiedni
Przy wyborze ręcznika zwróć uwagę na jego jakość. Najlepiej sprzedają się ręczniki frotte. Ręczniki z bawełny i jakichkolwiek innych naturalnych materiałów wiodą prym na rynku. To dlatego, że sztuczne wyrobki nie chłoną tak dobrze i szybko jak naturalne. Obecnie najlepszym materiałem, z którego produkowane są ręczniki, jest bambus. Chłonność takich ręczników jest aż trzykrotnie większa.
Dbaj o niego
Po pierwszym praniu dochodzi do ledwie zauważalnego skurczenia, oczka lepiej przylgną do tkaniny. W efekcie ręcznikiem po wypraniu wytrzesz się do sucha lepiej i szybciej niż takim tyle co kupionym. Nowym ręcznikiem będziesz się wycierać i wycierać bez wielkiego skutku. Taka prawda.
Ręczniki i szlafroki pierz w temperaturze 40-50 stopnii. Możesz też dodać zmięczacz, aby ręczniki były gładsze. Przy praniu ręczników stosujemy te same zasady, co podczas prania ubrań – nie wolno mieszać kolorów. Zawsze pierz razem te o podobych odcieniach, aby nie straciły koloru i się nie „sprały”. Ręczników frotte nie prasuj. Straciłyby swój gładki wygląd. Przede wszystkim zawsze czytaj informacje od producentów i stosuj się do nich. Pomoże to przedłużyć „życie” Twoich ręczników.
Źródła: https://cs.wikipedia.org
[ivi]