Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Fobie nowego tysiąclecia: społeczna fobia

16.kwiecień 2015
Fobie nowego tysiąclecia: społeczna fobia

Introwertycy, ludzie, których bezwiednie na codzień spotykamy na ulicy, chodzą z nami do pracy, może nawet są naszymi bliskimi przyjaciółmi. Możemy nawet nie zdawać sobi sprawy, że otaczają nas osoby, które boją się kontaktu z innymi. Boją się kontaktu z większą grupą osób, kontaktu z obcymi ludźmi, unikają też odwiedzin w salonach fryzjerskich. Psychologowie ostatnio pisali o społecznych fobiach, które są nową „chorobą“ tego tysiąclecia.

Społeczne fobie nie są żadną nowością, nie musimy nawet daleko sięgać do historii, aby znaleźć oznaki strachu przed kontaktami międzyludźkimi. To aż nieprawdopodobne, że w swiecie rozwiniętych technologii komunikacji, sieci społecznościowych, w którym jednostka traci bezpowrotnie szansę pozostania samemu, nadal istnieją ludzie, którzy panicznie boją się innych ludzi. A może własnie te kanały komunikacji nas pozbywają osobistego kontaktu i wspomagają rozwój społecznych fobii? Przecież to własnie dzięki Internetu nie musimy wychodzić na ulice, pracujemy z domu i ograniczamy krąg ludzi, z którymi musimy się stykać, zamawiając zakupy z dowozem do domu.

Jak rozpoznać fobię?

Społeczne jak i inne fobie poznamy dzięki silnemu poczuciu strachu, niekontrolowanemu poczuciu strachu, poceniu się, uderzenią ciepła i uderzenią zimna, zaczerwienienią lub bladością skóry. W książce Społeczne fobie i ich leczenie autorstwa Jana Praszkiego opisywne są główne oznaki fobii:

• Strach przed opinią innych w sytuacjach społecznych
• Wyrażny i stały strach przed sytuacjami, w których może wystąpić wstyd lub upokorzenie
• unikanie przerażających sytuacjach
• strach paraliżujący i powodujący znaczny niepokój 

Osoby cierpiące na fobię społeczną mają trudności nawet z telefonowaniem i przedstawianiem się. Boją się spotkań z większą grupą nieznanych osób. Ta choroba u niektórych pacjentów może trwać chwilowo i znika z biegiem życia, choroba dotyka aż 15% populacji, a 2% z nich boryka się z nią całe życie. Największe skłonności do zapadnięcia na ta chorobę jest młodzież w wieku od 13 do 20 lat. (Niekiedy do 23).

Objawy fobii według powyższej publikacji:

• strach przed byciem w centrum uwagi • strach przed rozmową przed autorytetem, przed grupą na imprezie • Strach iść przed ludźmi • strach poprosić o coś, czego potrzebujemy i mamy do tego prawo • Strach przed korzystaniem z publicznych toalet • strachu przed tym, że inni na nas patrzą • Strach przed chorobą • Strach przed naszym zachowaniem • Strach przed publicznym pisaniem (rejestracją w urzędzie pocztowym, wypełnianiem formularzy) • strach przed telefonowaniem • strach przed nawiązywaniem rozmowy i jej kontynuowaniem • unikanie sytuacji społecznych • nieprzyjemne objawy fizjologiczne przy publicznych kontaktach (zarumienienie się, drżenie, duszności, nudności, kołatanie serca, pocenie się, konieczność ciągłego oddwania moczu, itp).

Strach_przed_kontaktami

Podłoże społecznych fobii

Praprzyczyny tej choroby należy się doszukiwać w prehistorii, kiedy brak akceptacji własnego plemenia oznaczało pewną śmierć, natomiast upokorzenie i ośmieszenie było zarezerwowane dla wrogów. Samotnik odsunięty z margines społeczny lub całkowicie wyobcowany, staje się de facto nie przyjacielem, ale pozostał przeciwnikiem dla nowo-przybyłych. Z tego powodu społeczna fobia jako strach jest tak silna i paraliżująca, jest to w pewnym sensie strach o własne życie.

Przyczyny społecznej fobii

Przyczyna może być u każdego inna, płeć, wiek czy inteligencja wydaje się nie mieć większego znaczenia. Społeczne fobie objawują się z różnych przyczyn. Źródłem choroby może być nieprawidłowe funkcjonowanie neutransmiterów, takich jak setotonina, dopamina i noradrenalina. Podłoże choroby może tkwić w wyuczonych wzorcach zachowania, które zostały wyuczone za młodu od rodziców. Przyczyną może być również traumatyczne przeżycie, z którym podświadomie sobie borykamy.

Jak leczyć społeczną fobię

Istnieje wiele rozwiązań problemu, nie trzeba odrazu sięgać po suplementy. Jeśli jest to lekka odmiana społecznej fobii i nie paralizuje, wystarczy czasami zwykła rozmowa lub konsultacja. Terapeuta nauczy pacjenta panowania nad swoim strachem i pozbyć się choroby. Ludzie często udręczają się różnymi negatywnymi myślami, które tylko pogarszają społeczną sytuacje danej osoby. Innym sposobem jest przykładowo krótki relax, nie myślenie o problemach pomaga powrócić do normalności. Istnieje wiele technik, a pomóc może nie tylko psycholog, ale na poczatk może wystarczyć książka o Socjalnych fobiach i ich leczeniem, która jest dostępna w Internecie.

[paf]

Źródło: Praszko Jan a kol. Społeczne fobie i ich leczenie (cz: "Sociální fobie a její léčba"), dostępne na (tylko w wersji czeskiej): https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Brozury/Socialni_fobie_a_jeji_lecba.pdf, 18.3.2015.

Udostępnij ten artykuł na: