Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Gdzie się wybrać na majówkę z partnerem?

29.kwiecień 2019
Gdzie się wybrać na majówkę z partnerem?

Majówka zbliża się wielkimi krokami! W tym roku wypadła wyjątkowo dobrze, więc ten, kto wszystko sprytnie zaplanował może się cieszyć nawet aż na 5 dni wolnego! Choć paradoksalnie naszą ukochaną majówkę rozpoczynamy przecież od... Święta Pracy!

1 maj – Święto Pracy

Od kiedy je obchodzimy? Otóż wcale nie jest to komunistyczne święto, jak by się wielu z nas mogło wydawać. Pierwszy raz Święto Pracy zaczęto obchodzić już w 1890 roku i to na całym świecie. Owszem jednak musimy uznać, że w okresie socializmu było to w naszym kraju najważniejsze święto i wtedy też stało się jeszcze bardziej popularne. Organizowano pochody pierwszomajowe, machano flagami i noszono transparenty. Uczestnictwo było obowiązkowe. Święto Pracy mamy do dziś, lecz teraz już każdy może je obchodzić tak, jak mu się podoba. Dla większości Polaków oczywiście jest to oficjalny, pierwszy dzień majówki, czyli długiego weekendu.  

3 maj – Konstytucja 3 maja

Dla wielu z nas 1 i 3 maj to po prostu dni, dzięki którym mamy dłuższy weekend. Zapominamy na to, co tak naprawdę świętujemy. 3 maja 1791 roku uchwalona została ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów (państwa złożonego z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego). Przyjmuje się, że była to pierwsza nowoczesna, spisana konstytucja w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej). Zatem mamy z czego być dumni! Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja to m.in równowaga władzy, czyli wprowadzenie trójpodziału władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą oraz prawo powszechnej niepodległości.

Dawne znaczenie maja

Dla naszych przodków maj odgrywał bardzo ważną rolę, ponieważ znajduje się dokładnie pomiędzy wiosenną równonocą a letnim przesileniem. Celtowie w nocy z 30 kwietnia na 1 maja obchodzili święto Beltain, czyli rozpoczęcie lata. Miejmy więc nadzieję, że w tym roku rozpoczęcie lata będzie dla nas jak najlepsze!

Gdzie się wybrać?

Wyjazd za granicę

Prognoza pogody na majówkę nie wygląda najlepiej? W takim razie wraz z partnerem wybierzcie się na krótki odpoczynek za granicę! Zależy tylko od was, czy wybierzecie Turcję, Chorwację, czy może romantyczną Francję. Nie zapominajcie też, że ciekawy i piękny wyjazd wcale nie musi oznaczać dalekiej podróży. Również u naszych sąsiadów - Czechów i Słowaków znajdzie się wiele pięknych miejsc do odwiedzenia! Na zagraniczny wyjazd możecie wybrać się sami lub z biurem podróży, które załatwi za was wszystkie formalności. W internecie wciąż jeszcze roi się od majówkowych ofert, wystarczy tylko dobrze wybrać. 

Uroki polskiej wiosny

Brakuje wam funduszy na zagraniczny wyjazd? A może po prostu nie macie ochoty opuszczać naszego kraju? Bez obaw! Przecież Polska to naprawdę piękny kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Morze, góry, jeziora i piękne miasta czekają właśnie na was. Jeszcze nie widzieliście koziołków w Poznaniu? Macie ochotę na toruńskie pierniczki? A może od zawsze pragnęliście zobaczyć słynnego gdańskiego żurawia? W takim razie majówka to idealna okazja!

Różne koncerty

Wraz z wiosną zawitały do naszych miast różne koncerty, w tym między innymi Juwenalia! Sama ich nazwa pochodzi z łacińskiego luvenalia – igrzyska młodzieńców. Możemy więc śmiało określić juwenalia jako święto studentów, które co roku obchodzone jest właśnie w maju. Początki takich imprez mają miejsce w XV wieku, w Krakowie. Tak, już wtedy obchodzono tam święto studentów. Obecnie podczas Juwenaliów organizowane są różne wydarzenia kulturalno-sportowe, w których uczestniczą przede wszystkim studenci.

Masz wrażenie, że znasz Juwenalia pod inną nazwą? To całkiem możliwe...

Inne nazwy Juwenaliów:

  • Bachanalia (Uniwersytet Zielonogórski; Bachus – bóg wina)
  • Cieszynalia (Uniwersytet Śląski filia w Cieszynie)
  • Czyżynalia (Politechnika Krakowska – akademiki PK znajdują się na Czyżynach)
  • Delfinalia (Akademia Morska w Gdyni)
  • Feliniada (od akademików Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, znajdujących się w dzielnicy Felin)
  • Gardenalia (Uniwersytet Warszawski)
  • Jackonalia (od nazwy ratusza zwanego Jackiem)
  • Kickolania (od legendarnego smoka, żyjącego w Suchej Beskidzkiej)
  • Kortowiada (Kortowo – kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)
  • Kozienalia (UMCS w Lublinie; nawiązanie do koziołka w herbie miasta)
  • Lachonalia (od Lachów Sądeckich; Nowy Sącz)
  • Marinalia (Akademia Morska w Szczecinie)
  • Neptunalia (Uniwersytet Gdański)
  • Piastonalia (wspólne juwenalia Uniwersytetu Opolskiego oraz Politechniki Opolskiej)
  • Pogonalia (Politechnika Białostocka – za czasów WSI)
  • Technikalia (Politechnika Gdańska)
  • Ursynalia (od kampusu SGGW na Ursynowie)
  • Wittigalia (Politechnika Wrocławska; Wittigowo – kompleks domów studenckich Politechniki Wrocławskiej znajdujący się na zbiegu ulic Edwarda Wittiga (od której pochodzi nazwa) i Zygmunta Wróblewskiego)

Maj tuż tuż a ty wciąż jesteś samotny/a? Nie załamuj się! Zarejestruj się już teraz ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś, z kim wybierzesz się na romantyczną wycieczkę lub koncert pełen emocji!

Życzymy wszystkim udanej i - przede wszystkim - pogodnej majówki!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: