Hulajnoga - Zdrowa forma transportu
Hulajnogi znowu stają się modne ciesząc się popularnością nie tylko wśród koneserów, dzięki ich właściwością fizykoterapeutycznym czy dzięki zalecenią dietetyków. Jeśli jeździmy na hulajnodze odpowiednio, ćwiczymy mięśnie pośladków, kolan i przyśpieszamy spalanie tłuszczu.
Lepiej niż biegać, jest jeździć na „hulajnodze“
Bieganie jest zdrowe, ale zależy jak dla kogo. Podczas biegania może dochodzić do poważnych kontuzji, które mogą uszkodzić kości, zwłaszcza stawów. Ludzie, którzy mają uszkodzone kolana lub stawy nie powinni biegać. Natomiast jazda na hulajnodze jest bardzo zdrowa, podczas całej jazdy, człowiek ćwiczy swoje mięśnie podobnie jak podczas robienia przysiadów. Podczas jazdy, trenujemy kolana dużo bardziej niż podczas jazdy na rowerze. Dzieki nieustannemu przechylaniu się do przodu i do tyłu wszystkie istotne mięśnie i ścięgna aktywnie pracują. W porównaniu z jazdą na rowerze, dużo większa grupa mięśni pleców i brzucha będzie pracować gdy zamiast jeździć na rowerze, pojeździmy na hulajnodze.
Podstawą jest odpowiednia technika jazdy
Pomimo iż na pierwszy rzut oka, jazda na hulajnodze jest bardzo łatwa, prawda jest inna. Ważne jest w jaki sposób jazdy, frekwencja i odpowiednia postawa. Idealnie należy położyć stopę na przednią część hulajnogi, w okolicy osi koła. Aby przyśpieszyć, należy pochylić się lekko do przodu, i z całej siły odepchnąć się kilka razy nogą, całość zakończyć postawieniem nogi na sprzęcie. W przypadku jazdy pod górkę, należy wykonywać krótkie i szybkie odepchnięcia nogą.
Nie wolno zapominać o prawidłowej postawie, która powinna być swobodna i wyprostowana, lub w lekkim skłonie. Podczas jazdy, kładziemy jedną nogę przed drugą, stojąc na urządzeniu, w zależności od odwagi jeżdżącego, a jego doświadczenia i chęci rozwinięcia szybszej prędkości, jeździ się albo w pozycji wyprostowanej, albo lekko pochylając się nawet przed kierownicę. Jeśli hamujemy, należy przesunąć swoją wagę maksymalnie do tyłu hulajnogi.
Istotne jest aby zamieniać nogi! Oczywiste? Zależy dla kogo. Każdemu się jeździ lepiej albo na lewej, albo na prawej nodze, ale ważne jest aby jej nie przemęczyć, zmieniać nogi, aby ciało ćwiczyło równomiernie i wzmacniało sie.
Zdrowotne efekty „hulajnogi“
Jazda na hulajnodze, wzmacja mięśnie szyi, klatki piersiowej oraz pleców. Dzięki ciągłym ćwiczenia pochylania, łatwiej jest oddychać głęboko, zwiększa się pojemność płuc, do tego organizm lepiej przyswaja tlen, niż podczas chodzenia. Przy szybkiej jeździe na hulajnodze, wzmacniamy również mięśnia ramion.
Wzmacniacie ścięgna i mięśnie lędźwiowe. Części ciała, wyglądają piękniej po jeździe na hulajnodze, na pewno damy docenią korzystny wpływ, wzmocnienie mięśni miednicy. Średnio przy każdym kilometrze jazdy człowiek odeprzeć się musi aż dwieście razy, co wspomaga: „dwugłowe mięśnie łydki i uda, przednią część mięśnia goleniowego, mięsień prosty uda, zewnętrzna i wewnętrzna część mięśnia czworogłowego uda...“.
Oprócz romantycznych aspektów jazdy na hulajnodze, możemy być pewni, że wyrobimy sobie także mięśnie brzucha.
Jazda na hulajnodze ma olbrzymi wpływ na koordynacje i zachowanie równowagi, co może być korzystne w rehabilitacji urazów kończyn i głowy. Ten typ sportu jest idealny dla rekreacji, chudnięcia i rehabilitacji..
[paf]
Źródło: http://lecivky.prodejce.cz/pic/Zdravi.htm, 30.3. 2015