Jak podczas wiosny nie czuć się zmęczonym?
Zima się skończyła, zaczyna się wiosna
W wiosnę, przyroda budzi się do życia, oczyszczające procesy stają się wydajniejsze, a regeneracja jest szybsza i lepsza, dlatego warto pomyśleć by właśnie teraz przeprowadzić oczyszczenie organizmu na wiosnę. Co więcej, nasze ciało w tym czasie nie zużywa aż tak dużo energii na utrzymanie temperatury ciała jak w ziemie czy podczas jesieni. Pierwsze słoneczne dni budzą przyrodę do życia, ale przynoszą również zmęczenie i ospałość. Wiosenne zmęczenie może spotkać każdego, ale można ją przeżyć, albo zacząć oczyszczanie organizmu.
Dlaczego należy oczyszczać swoje ciało, a czym jest detox?
Jeśli poddacie się detoksyjnej terapii, wasze ciało pozbędzie się wielu toksyn i szkoliwych mikroelementów, a tymsamym odciążycie organizm, zmniejszając uczucie zmęczenia. Nasze ciało po zimie jest wyczerpane i brakuje mu mnóstwa ważnych witamin i minerałów. Po całej zimie nazbierało mnóstwo szkodliwych mikroelementów, które potrzebuje się pozbyć. Wiosenne oczyszczanie organizmu służy przedewszystkim usunięcia szkodliwych substancji z naszego ciała i pobudzenie metabolizmu, przynosząc w zamian do organizmu korzystne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiosenne oczyszczanie organizmu to krótka, tygodniowa terapia i nie należy tego stosować jako zastępczej diety. Detoksykacja jest tylko jednym krokiem, w celu pozbycia się wirusów, bakterii, pleśni, pasożytów oraz toksycznych substancji. Po zakończonej detoksykacji będziemy się czuć o wiele lepiej. Już nasi przodkowie byli biegli w tym temacie, a przekazywali wiedzę o tym z pokolenia na pokolenie, taką jak używać różnych ziół, różne rodzaje głodówki, a także jak szykować żywność, aby pozbyć się toksyn z organizmu. Dzisiaj istnieją już bardziej nowoczesne metody, które pomagają oczyścić ciało. W celu osiągnięcia najlepszych efektów, można kombinować tradycyjne metody z tymi nowoczesnymi. Wszystkie instrukcje na kompletne oczyszczenie organizmu z toksyn nagromadzonych w ciele, już za tydzień nie będą działać i nie pomogą. Najlepiej zacząć oczyszczanie od wątroby. Wątroba jest odpowiedzialna za oczyszanie całego organizmu, a odpowiednio dobrana kuracja miała by jej w tym pomóc. Sami je obciążamy alkoholem, lekami i różnymi innymi substancjami występującymi w żywności, często nie działają tak jak powinny, a może to powodować zdrowotne komplikacje. Organizm po zimie potrzebuje się obudzić i odświerzyć, a uzupełnić witaminy i minerały. Tylko wtedy nasze ciało będzie działać tak jak powinno. Owoce i warzywa są w większości przypadków dostepne przez cały rok, ale złym przechowywaniem i mrożeniem ich potencjał i korzystny wpływ maleje. Świerze wiosenne zioła, dzikie rośliny łąkowe, pszenica, mango, kasza gryczana, są lekkostrawne a przytym zawierają mnóstwo witamin i minerałów.
Jak zacząć oczyszczanie ciała?
Istotne jest, aby sobie uświadomić że detoks bez zmian nawyków przyniesie minimalny efekt. Biegiem kuracji oczyszczającej zalecamy odstawić słodkości, masło, przenicę, wyroby mięsne, mleczne produkty oraz półtowary. Należy spożywać sojowe produkty, ryby, żytnie i owsiane produkty, kasze, nasiona strączkowane (np. fasolę, groch), dużo warzyw i owoców, różne pestki, a także oleje (np. lniany). Należy odstawić spożycie alkoholu i nie palić.
Jak już pisaliśmy, detoksykację należy zacząć zawsze od jelita. Właśnie tą drogą wchłaniają się te najgorsze toksyny, które niszczą nasze ciało.
Człowiek żyjący typowym stylem życia przeciętnego Polaka je bardzo mało, albo w ogóle nie je owoców i warzyw, nie je żadnych pestek, nie trzyma reżimów spożywania płynów, bardzo mało albo w ogóle nie ćwiczy, siedzi czasami i z 15 godzin, je dużo białego pieczywa, sporo wędlin i wielkie ilości mięsa oraz słodkości. To powoduje, że w układzie pokarmowym pozostają spore resztki po jedzeniu, gniją tam, pomału zapychają przewód pokarmowy. Toksyczne związki się przedostają do krwioobiegu, a potem do wątroby, która stale musi czyścić krew, która jest zanieczyszczona zbędnymi związkami pochodzącymi z układu trawiennego. Udowodniono naukowo, że zwiększa to ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, zaburzeń układu odpornościowego, uszkodzenia wątroby i innych chorób.
Jadłospis
Powinniśmy się dobrze zastanowić, co jemu każdego dnia. Odrzucenie niektórych potraw może być konieczne, abyśmy się lepiej czuli.
Powiniśmy unikać:
• Alkoholu i kofeiny
• Mleka
• Czekolady i kakao
• Konsekwowanych owoców i soków
• Słodzone niealkoholiczne napoje i lemoniada
• Słonina, kiełbasa, wędliny, salami, parówki itp.
• Sól
Bardzo dobrze jest też unikać tłuszczy. Najwięcej toksyn gromadzi się w tłuszczach. Należy też uważać na przemysłowo-przetworzone towary, które zawierają mnóstwo dodatków, a bardzo niewiele witamin.
Jednak bardzo dobrze jest dodać do jadłospisu, niektóre potrawy, które zawierają antyoxydanty, pomagają w oczyszczaniu organizmu:
• Piersi z kurczaka lub indyka
• Białka jejek
• Białe mięso ryb
• Sardynki, makrele
• Brązowy lub dziki ryż
• Warzywa liściaste
• Czosnek
• Świerze owoce
Wszystko jest dobrze uzupełnić pełnoziarnistym pieczywem bogatym w błonnik. Dobre też sa nasiona lnu, otręby, kasza gryczana. Warto również spróbować brązowego ryżu zamiast białego. Bardzo smacznym dodatkiem są mango czy fasola, które są bogate w witaminy i minerały.
Warto też dodać do jadłospisu joguty i produkty pochodzenia mlecznego. Z jogurtów, głównie te zawierające żywe kultury bakterii, ale nie wszystko co jest mówione w reklamie jest prawdą.
Bardzo dobrze sprawdzają się też morskie rzęsy. Przykładowo rzęsa Chlorella jest znakomitem dodatkiem do potraw.
Owoce i warzywa
Idealne są też najróżniejsze typy soków, owoce i warzywa, która dostarczają potrzebe witaminy, minerały, włókna i antyoxydanty, a do tego usuwają szkodliwe toksyny z naszego ciała. To samo dotyczy się również owocowych sałatek.
Warto też używać do sałatek oleju z oliwek. Witaminy A, E, D i K bardzo dobrze rozpuszczają się w tłuszczak, a dzięki temu zagwarantujemy, że do naszego ciała się dostaną. Oprócz warzyw i owoców, bogaty w witaminy jest także szpinak, rzodkiewka, papryka, brokuły, jabłka, truskawki, borówki, brzoskwinie i banany.
Napoje
Podstawą życia jest woda, a zatem też i odpowiednie jej picie, dzięki temu oczyścimy swój organizm. Pijcie tyle wody, ile tylko możecie. Pijcie często i regularnie. Woda z naszego ciała wypłukuje najwięcej szkodliwych substancji.
Jednym ze sposobów jest mieć nieustannie pod ręką butelkę wody gdziekolwiek jesteśmy, na biurku w pracy, w aucie, na dworzu. Zawsze miejcie blisko siebie butelkę wody, abyście myśleli o tym, że musicie pić. Bardzo istotne jest, aby pić często i regularnie.
Odpowiednie picie wody, może wam pomóc schudnąć. Kiedy picie wielką szklankę wody 15 minut przed jedzenie, będziecie szybciej czuć się syci, a zjecie mniej. Regularne picie wody pomaga wam również odnowić zapasy wody w organizmie. Starajcie się wypijać minimum 6 do 8 wielkich kubków wody dziennie (tj. 2 do 3 litrów wody - w zależności od tego, jaka jest wasza masa ciała). W temperaturze do 18 stopni, powinniście pić 0,5 litra (maksymalnie 0,7 litra) na każde 15kg masy waszego ciała. To oznacza, że 60 kg człowiek powinien wypić 60 : 15 = 4,0 x 0,5 = 2 litry.
Zielona herbata
Zielona herbata to jeden z najlepszych sposobów oczyszczania organizmu. Bardzo korzystne jest picie zielonej herbaty, możecie również spróbować także i białej. Zielona herbata zawiera korzystne antyoxydanty przynosząc krozyści ludzkiemu ciału. Picie zielonej herbaty pomaga omniżyć ciśnienie krwi, obniża cholersterol, a także zmniejsza ryzykę zachorowania na niektóre typy raka. Regularne picie zielonej herbaty pomaga pobudzić metabolizm i działa korzystnie na masę ciała.
Aktywność fizyczna
Warto też dbać o odpowiednią ilość ruchu i odpoczynku. Powinniśmy unikać jakiegokolwiek stresu. Różna aktywność fizyczna, najlepiej akrobatyka, aerobik lub nawet zwykłe bieganie, to idealne sposoby, aby nasze ciało skuteczniej pozbywało się szkodliwych toksyn. Podczas ćwiczenia oddychamy głębiej, co pomaga wyczyścić płuca, nos i oskrzela. Bieganiem ćwiczymy i pocimy się, dzięki czemu usuwamy toksyny przez skórę.
Włókna
Zalecamy zwiększenie ilości spożywanego błonnika w jadłospisie. Dostateczna ilość włokien w pożywieniu to naturalny sposób na wspomaganie ukłądu trawiennego. Większa ilość błonnika w jadłospisie pomoże ograniczyć występowanie wzdęć i zaparć.
[kač]