Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Jak radzić sobie z bolesną menstruacją?

21.sierpień 2015
Jak radzić sobie z bolesną menstruacją?

Niektóre kobiety prawie wcale nie odczuwają nadejścia „tych dni”, inne natomiast umierają się z bólu. Skupmy się na tych drugich i poradzimy, co robić aby te dni stały się chociaż trochę przyjemniejsze.

Dysmenorrhoea to termin lekarski oznaczający skurcze, które dają kobiecie o sobie znać przed i w trakcie menstruacji. Istnieją dwa typy bólu menstruacyjnego – pierwotne oraz wtórne.

Pierwotna dysmenorrhoea odnosi się do typowych skurczy, które pojawiają się od roku do dwóch lat od pierwszej menstruacji. Ból najczęściej jest odczuwalny w podbrzuszu lub plecach, jego natężenie może być średnie lub bardzo silne. Tego typu skurcze często pojawiają się tuż przed lub zaraz na początku miesiączki i trwają jeden do trzech dni. W większości przypadków z wiekiem zaczynają one słabnąć, mogą też zniknąć po pierwszym porodzie.

Wtórna dysmenorrhoea jest spowodowana uszkodzeniem żeńskiego systemu rozrodczego. Skurcze wówczas nie tylko zaczynają się wcześniej niż te prymarne, ale również trwają dłużej.  

Jakie są objawy?

Do objawów skurczy mięśni macicy spowodowanych miesiączkowaniem zaliczamy:

o   Ból brzucha i podbrzusza (czasem bardzo silny)

o   Uczucie napięcia w brzuchu

o   Ból bioder, dolnej części pleców oraz wewnętrznej strony ud

Jeżeli skurcze są spowodowane czymś poważniejszym, objawiają się również:

o   Problemami żołądkowymi, nudnościami, wymiotami

o   Rzadkim stolcem

Co wywołuje „typowe” skurcze menstruacyjne?

Skurcze menstruacyjne wywołane ruchami mięśniówki macicy – macica to mięsień. Jest to organ w kształcie gruszki, który rośnie kiedy pojawia się dziecko, a kurczy się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jeżeli ruchy te są zbyt silne mogą zacząć naciskać na naczynia krwionośne znajdujące się w pobliżu, skutkuje to utrudnionym dostarczaniem tlenu do mięśnia macicy. Najprościej mówiąc – ból czujemy gdy do części tkanki mięśniowej nie jest dostarczana wystarczająca ilość tlenu

Jak załagodzić te skurcze?

W pierwszej chwili właściwie każda kobieta chwyci za leki przeciwbólowe (ibalgin, ibuprofen). Lek tego typu spowoduje, że ból zniknie bądź chociaż trochę ustąpi, ale musicie myśleć również o tym, co taki lek robi z naszym organizmem. W przypadku, że nadużywacie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (znanych również pod skrótem NLPZ) bądźcie bardzo ostrożni (dotyczy to również mężczyzn). Zbyt częste zażywane tych leków prowadzi do problemów z trawieniem (głównie żołądek i jelita), pojawić się mogą wrzody żołądka, niszczy się naturalna flora jelitowa, może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego a w najgorszym przypadku może dojść nawet do śmierci. Oczywiście, jeżeli weźmiemy jeden na miesiąc, nic z wyżej wymienionych się nie stanie. Dla najlepszego efektu lepiej zażyć tabletkę na samym początku menstruacji. 

tabletki przeciwbólowe

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić, aby skurcze ustąpiły, bez obaw o skutki uboczne? Daj sobie na brzuch, podbrzusze lub plecy termofor z ciepłą wodą lub zrób sobie ciepłą kąpiel (jeżeli używasz tamponów lub miseczki menstruacyjnej). Możesz również wypróbować masaż dolnej części pleców. Dużo odpoczywaj i unikaj jedzenia z zawartością soli oraz napojów z kofeiną.

Unikaj również alkoholu i papierosów. Zaparz sobie miętę, ma ona działanie przeciwskurczowe. Miska ciepłej zupy również może pomóc w walce ze skurczami, mimo że będzie to bardziej efekt psychosomatyczny to jednak sprawi, że poczujesz się lepiej. Imbir zagrzeje nas od środka, a co najważniejsze, ma również działanie przeciwzapalne. Uzupełnianie niedoborów wapnia jest jak najbardziej wskazane ze względu na jego ważne znaczenie dla mięśni.

Kobiety, które regularnie ćwiczą, mają mniejsze bóle menstruacyjne. Zacznij ćwiczyć regularnie a poczujesz poprawę! Jeżeli masz naprawdę bóle nie do zniesienia lub wszystkie wcześniejsze porady nie przyniosły ulgi, odwiedź swojego lekarza i powiedz mu o swoim problemie. Być może przepisze Ci doustne środki antykoncepcyjne, ponieważ kobiety, które je zażywają mają mniej bolesne menstruacje.

Wtórna dysmenorrhoea – jak problemy z układem rozrodczym mogą powodować skurcze?

Skurcze mogą być jednym z objawów chorób układu rozrodczego u kobiety. Choroby, podczas których występuje wtórna dysmenorrhoea:

  • Endometrioza – obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy.
  • Zapalenie miednicy – wywołane przez bakterie, zaczyna się od macicy ale może szerzyć się i na resztę organów płciowych.
  • Zwężenie szyjki macicy – czyli dolnej części macicy, często jest powodowane przez blizny.
  • Rak lub narośla z wewnętrznej stroniy macicy.

Jak rozpoznać, że nasze skurcze są tymi „normalnymi” a nie spowodowanymi jakąś chorobą?

Jeżeli masz bardzo bolesne skurcze i żaden lek nie jest w stanie Ci pomóc, lub jeśli bóle trwają więcej niż 2 do 3 dni, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Zawsze lepiej być pewną, że nie jest to spowodowane czymś gorszym.

Badanie lekarskie

Jeżeli zdecydowałaś się dla pewności wybrać do lekarza, najprawdopodobniej zapyta się on o objawy oraz cykl menstruacyjny. Później wykona standardowe badania ginekologiczne, skontroluje macicę oraz jajniki. Jeśli męczące Cię skurcze są naprawdę silne, nie skończy się na jednym badaniu.

Ostrzeżenie

Używanie tamponów podczas miesiączki może wywołać TSS (toxic shock syndrome – zespół wstrząsu toksycznego). Skurcze są jednym z symptomów. Zachowaj wzmożoną czujność, jeżeli:

  • Twoja temperatura nagle wzrośnie ponad 38,9°C.
  • Masz wysypkę, rumień (miejscowe zaczerwienienie skóry) lub wysypkę wewnętrzną (na błonach śluzowych), niskie ciśnienie (zawroty głowy, omdlenia), problemy trawienne (biegunka, wymioty), bóle mięśni

Inne sposoby na to, jak sprawić aby „te dni” stały się przyjemniejsze

Stop wzdęciom i opuchliznom

Zatrzymanie wody w organizmie dodatkowo pogarsza odwodnienie, ponieważ ciało stara się wówczas zatrzymać i tą małą ilość wody, którą w sobie ma. Najlepszym sposobem jak z tym walczyć oprócz picia dużych ilości wody (dotrzymywanie pitnego reżimu jest oczywiste), jest jedzenie owoców i warzyw z wysoką zawartością wody oraz błonnika. Najbardziej odpowienie będą ogórki, które oprócz wody zawierają również potas, naturalny środek moczopędny, który przy okazji niweluje wzdęcia i puchnięcie. Z owoców z kolei najlepsze są cytrusy, np. grejpfruty i cytryny. Liście mlecza również mają działanie moczopędne. Jak już zostało wspomniane – należy unikać przede wszystkim soli.

Wypryski

Nastolatki, jak również niektóre kobiety po 30 roku życia mogą mieć podczas „tych dni” ten sam problempryszcze. Wywołują je wahania hormonalne, ale jest sposób jak ograniczyć ich powstawanie. Ciemnozielone warzywa są idealnym źródłem witaminy A, pomagającej utrzymać cerę w dobrym stanie i odpowiednio nawilżoną. Pomarańczowe owoce, przede wszystkim papaja, morele i brzoskwinie – żółte pigmenty tych owoców podtrzymują zdrolność regeneracji komórek skóry oraz zmniejszają powstawanie wyprysków wywołanych nadmiernie tłustą cerą.

cera

Owoce możesz sobie posypać odrobiną cynamonu, który działa przeciwzapalnie i może pomóc ustabilizować wywołujący wypryski zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Karczochy z kolei pomagają utrzymać na dobrym poziomie mikroflorę jelitową. Ostrygi, uznawane za afrodyzjak, zmniejszają uszkodzenia skóry twarzy dzięki wysokiej zawartości cynku.

Drażliwość

Zostało już wspomniane, że kofeina w trakcie miesiączki nie jest wskazana. Jak się zatem rozbudzić innym sposobem? Odpowiedzią są orzechy. Zawierają one kwasy tłuszczowe, które poprawiają nam humor a co więcej pomagają zmniejszyć drażliwość pozbywając się nadmiaru cukru z krwi. Nie tylko orzechy ale również szpinak i jajka są bogate w żelazo, które pomaga nam utrzymać hormony na właściwym miejscu.

Obolałe, nadwrażliwe piersi

Dodanie do swej diety kwasów tłuszczowych omega-3 może pomóc zmniejszyć opuchliznę i obolałość a oprócz tego pomóc nam zachować dobry nastrój.  Źródłem tych kwasów są łosoś, orzechy i awokado. Awokado zawiera najwięcej witaminy E, która jak zostało udowodnione obniża prostaglandyny oraz zmniejsza nadwrażliwość piersi. Natomiast nasiona dyni są bogate w cynk, magnez oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają regulować poziom hormonów wywołujących nadwrażliwość. Na koniec wspomnimy jeszcze o edemame- młodych, zielonych ziarnach soi wyglądających jak groszek. Może on rozwiązać problem obolałych piersi.

Weź sobie te porady do serca, wówczas menstruacja nie będzie już tak problematyczna i nieprzyjemna jak wcześniej a przy okazji zrobisz też coś dla swego zdrowia

[Lil]

Źródła:
http://www.webmd.com/women/menstrual-cramps
http://www.elle.com/beauty/health-fitness/advice/g26282/best-foods-for-pms
Udostępnij ten artykuł na: