Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Jesteś nowoczesnym rodzicem?

24.styczeń 2018
Jesteś nowoczesnym rodzicem?

Czy w rodzicielstwie pojawiły się nowe trendy? Wychowujesz swoje dzieci, tak samo jak robili to Twoi rodzice czy może masz swoje własne i sprawdzone sposoby? Jak być nowoczesnym rodzicem?

Współczesny świat oferuje wiele różnych metod na wychowywanie dziecka. Zależy tylko od nas, czy zdecydujemy się wypróbować którąś z nich na swoim potomku, czy może pójdziemy w ślady swoich rodziców. Tylko czy zasady wpojone nam przez naszych rodziców mają wykorzystanie w dzisiejszym świecie, w którym rządzi elektronika?

Problemy współczesnego rodzica

Nie ma co ukrywać, postęp techniczny zdecydowanie nie ułatwia rodzicom ich i tak już trudnego zadania. Dzieci zamiast bawić się z kolegami na podwórku wolą siedzieć w domu przed komputerem. Skąd możemy mieć pewność, że ich wirtualne znajomości są bezpieczne? Czy wnoszą one coś wartościowego do ich życia, a może wręcz przeciwnie? W dzisiejszych czasach zanika również chęć uczenia się podstawowych zasad gramatyki, bo po co? Przecież każdy smartphone i każdy laptop automatycznie poprawia wszystkie błędy. Mało tego! Często uzupełnia również brakujące znaki interpunkcyjne. Rodzicom nie pozostaje nic innego dostosować swoje metody wychowawcze do zaistniałej sytuacji.

6 przykładowych metod wychowawczych

Przedstawiamy 6 najczęściej stosowanych przez rodziców metod wychowawczych. Ich ocenę pozostawiamy wam.

1.Nowoczesna metoda wychowawcza zaproponowana przez RIE - Resources for Infant Educarers. Podstawowa zasada brzmi: traktuj dziecko, jak dorosłego. Zwolennicy tej metody twierdzą, że dzięki temu dzieci mają naturalne zdolności do rozwoju we własnym tempie, bez sztucznego przyspieszania ich rozwoju przez rodziców. Nawet niemowlęta powinno się traktować z unikatowej perspektywy - czyli jak dorosłych, którzy otrzymali możliwość komunikowania się i rozwiązywania problemów na własną rękę.

2.Metoda kar i nagród – metoda wychowawcza mająca swoje źródło w psychologii behawiorystycznej. Kary mają pomóc rodzicom w pozbyciu się nieakceptowalnych form zachowań ich potomków. Nagrody zaś mają utrwalić w dziecku zachowania konstruktywne. Oczywiście nagród powinno być więcej niż kar. Jeśli konieczne jest wymierzenie kary, wytłumacz dokładnie swojemu potomkowi dlaczego musiało zostać ukarane. Pamiętaj, że w żadnym wypadku nie wolno dziecka uderzyć. Jedną z podstawowych zasad tej metody jest to, że kary cielesne uczą wyłącznie agresji.

współczesne rodzicielstwo

3.Metoda perswazji – metoda polega na dokładnym wyjaśnianiu, argumentowaniu i tłumaczeniu prawidłowych zasad postępowania. Ma to korygować błędne zachowania naszych najmłodszych. Stosując metodę perswazji należy odwoływać się do konkretnych przykładów i jednocześnie wywoływać w malcu empatię. Następnie powinieneś zapytać dziecka, co sądzi o poruszanym przez was temacie. Pamiętaj, aby perswazja, nie zamieniła się w kazanie, lub moralizowanie. Rodzic jedynie podaje dziecku możliwe rozwiązania i daje mu możliwość wyboru.

4.Metoda zadaniowa – polega na aranżowaniu dla dzieci konkretnych sytuacji zadaniowych, które wymagają od nich podjęcia wszelkich wysiłków, aby mogli osiągnąć określony cel. Po co to wszystko? Chodzi o poszerzenie wiedzy i zdolności dziecka o nowe doświadczenia i umiejętności. W jaki sposób wprowadzić w życie metodę zadaniową? Najlepiej zrobić to za pomocą różnego rodzaju teatrzyków, spektakli, czy innych prac twórczych, które będą od dzieci wymagały pracy w grupie. Wcielając się w różne role społeczne, dzieci muszą rozwiązywać konflikty. Pomaga to, między innymi, rozwijać ich zdolności interpersonalne.

5.Inspirowanie dziecka – rodzice mają za zadanie mobilizować swoje dziecko do wyznaczania sobie celów i pomagać w dążeniu do ich realizacji.

6.Wiedza i ćwiczenie – informujesz swojego potomka o rodzajach zachowań i najbardziej konstruktywnych (akceptowalnych społecznie) formach postępowania w danych sytuacjach. Zgodnie z tą metodą, dziecko które dysponuje wiedzą na określony temat ma szansę zachować się w odpowiedni sposób.

Zainteresowania i wybór hobby

Zdrowe dziecko w wieku szkolnym, powinno mieć maksymalnie dwa zajęcia pozaszkolne. Jeśli sport, który chce uprawiać, wymaga od niego większego zaangażowania, nie powinien mieć już żadnych innych dodatkowych zajęć. Być może masz jakieś niespełnione marzenia i koniecznie chcesz, aby oprócz gry w piłkę nożną, Twoje dziecko nauczyło się też gry na skrzypcach, ale pamiętaj jednak, że to TWOJE niespełnione marzenie i nie możesz go realizować z pomocą swojego dziecka. Dziecko powinno mieć możliwość wyboru. Nie możesz go do niczego zmuszać, nie od dziś wiadomo, że robienie czegoś na siłę nigdy nie przynosi dobrych rezultatow.

Rodzicielstwo we współczesnym świecie nie należy do najprostszych. Z każdej strony napływają do nas nowe metody wychowawcze, nowe wytyczne i nowe zakazy. Najlepiej odnaleźć w tym wszystkim złoty środek. Wspieraj swoje dziecko, pomagaj mu w realizacji jego marzeń, być może jego talent pewnego dnia przyniesie owoce. Poświęcaj swojemu potomkowi wystarczająco dużo czasu, wspólnie spędzony czas jest najlepszą możliwą metodą wychowawczą.

Nie ważne, czy jesteś z Krakowa, Poznania, Bydgoszczy, Opola, czy Warszawy, zainteresowania swojego dziecka możesz rozwijać w każdym mieście Polski.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: