Lody, Lody, dla ochłody... kto chce lody?
Lody to mrożony produkt mleczny, który przygotowywany jest ze śmietany lub mleka, cukru, jaj i dodatków takich jak owoce, czekolada, wanilia itp.
Odrobina historii
Jeszcze w Grecji i starym Egipcie znali już lód z dodatkiem miodu lub kawałkami owoców. O powstaniu lodów krąży wiele mitów. Według jednego z nich, lody zostały rozprowadzone przez Mongołów. Przygotowywali schłodzone mleczne napoje. Z powodu zimy, napoje te zamarzały. Przepis na wytwarzanie lodów miał przywieść do Europy w trzynastym wieku Marco Polo. Według innych badań, pierwsze lody pojawiły się dzięki Chiną i chińskiemu narodowi, od nich przepis zaczerpnęli Arabowie i Persowie. Od Arabów, lody zaczęli wytwarzać Włosi, a ich produkty rozprowadzili po Europie (Arabskie słowo scherbet oznacza słodki śnieg, od którego wywodzi się włoskie słowo sorbetto, czyli sorbet). Prawdziwe włoskie lody nie powstają z wody, roślinnych tłuszczy czy dodatków smakowych, ale ze śmietany i świeżych owoców. To odbija się ja ich jakości oraz cenie. Lody wytworzone z naturalnych surowców mają zawsze ciemniejszą barwę od lodów zawierających konserwanty. Z początku, konsumpcja lodów była zarezerwowana tylko dla najwyższych warstw społecznych. W połowie 18 wieku, stała się popularna w Europie. Wytwarzana była z żółtek wymieszanych z cukrem i śmietaną, do której dodawano owoce, wanilie lub kakao. W 1903 roku opatentowano lody „kornet”, a w 1921 zostały pierwsze lody "kornet" wyprodukowane.
Produkty w sklepach, które są oznaczone hasłem „Lody”, są zwykle mrożonymi kremami, przy których produkcji używa się roślinnych tłuszczy, które są dla producenta tańsze. Przy produkcji lodów, producenci nie dodają tradycyjnych dodatków, ale ich substytuty i sztuczne barwniki. Dobre lody możecie wytworzyć sobie samemu w domu z najwyższej jakości składników. Lody powinny być przechowywane w temperaturze -18°C lub niżej. Lody nadają doskonale do leczenie zapalenia śluzówki jamy ustnej czy braku apetytu. Uwaga, niektóre dodatki do lodów mogą wywoływać alergie lub przy złym przechowywaniu i higienie mogą doprowadzać do poważnych chorób trawiennych.
Mrożone kremy dzielimy na:
- mleczne - muszą zawierać minimalnie 2,5% tłuszczu mlecznego, nie może zawierać tłuszczu roślinnego
- na bazie śmietany - zawierają co najmniej 8% tłuszczu mlecznego, nie zawierają tłuszczu roślinnego
- z tłuszczem roślinnym - zawierają tłuszcz roślinny, co najmniej 5%
- wodniste - nie zawierają tłuszczu, wersja dietetyczna lodów
- owocowe - wytwarzane z wody, co najmniej 15% składników to owoce (w przypadku cytryn i egzotycznych owoców, dolna granica wynosi 15%), nie wolno do nich dodawać tłuszczu
- sorbet - musí obsahovat nejméně 25 % ovocné složky (pokud se jedná o citrusy a exotické ovoce, dolní hranice je 15 %), nesmí se do nich přidávat tuk
Przepisy, również dla tych co nie posiadają maszyny do produkcji lodów
Domowe czekoladowe lody z jagodami
Potrzebujemy: 150 ml śmietany kremowej, 50 g nierafinowanego cukru, 100 g czekolady do gotowania, 100 g mlecznej czekolady, 285 ml pełnotłustego mleka, 100 g jagód
Przepis: Mleko z cukrem wlewamy do garnka, mieszając i gotując, dodajemy kawałki czekolady. Garnek zdejmujemy z ognia i mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia czekolady. Zostawiamy na ostygnięcie. W międzyczasie bijemy śmietanę i wlewamy ją na schłodzony czekoladowy krem i dodajemy świeże jagody. Następnie wlewamy całość do naczynia i wrzucamy do maszyny do produkcji lodów, podczas zamrażania, co jakiś czas mieszamy. Po pięciu godzinach lody są gotowe do podania.
Mrożony jagodowy krem
Potrzebujemy: 50 g cukru pudru, 25 g białka, 25 g truskawek
Przepis: Białka ubijamy z cukrem, dodajemy truskawki, które wcześniej zmiksowaliśmy, następnie wstawiamy do zamrożenia. Nie ma potrzeby mieszać, ani korzystać z maszyny do produkcji lodów.
Sorbet owocowy
Potrzebujemy: 550 g syropu glukozowo-fruktozowy, 80 g wody, 360 g truskawek (lub innych owoców sezonowych), 10 g kwasku cytrynowego
Instrukcja: Dodajemy wodę, syrop i świerze rozmiksowane owoce z cytrynowym kwaskiem, a następnie dodajemy do maszyny do produkcji lodów.
Śmietankowo-waniliowe lody
Potrzebujemy: 180 g cukru, 18 g dekstrozy, 46 g mleka w proszku, 567 g mleka, 166 g śmietany, 22 g żółtka, 1/2 laski waniliowej
Przepis: Wszystko mieszamy i pasteryzujemy w 85°C (łącznie z laską waniliową – przed mrożeniem). Następnie mieszankę należy schłodzić i włożyć do urządzenia do produkcji lodów – bez niego tego przepisu raczej nie stosujcie, gotowy produkt bez lodu przypominałby breje.
Truskawkowy "mrož"
Potrzebujemy: 0,5 kg truskawek, aż do 5 łyżek miodu, (według gustu) kwasku z połówki cytryny, 0,25 kg warogu lub marcepanu (marcepanu troche mniej), miąż waniliowy (opcjonalnie)
Przepis: Wszystko porządnie mieszamy i wlewamy do przygotowanych naczyń (na przykład od jogurtu). Jeżeli macie przygotowane naczynia odpowiednie do zamrażalnika, możecie również użyć tych.
Źródło:http://cs.wikipedia.org/wiki/Zmrzlina
http://www.lidovky.cz/jak-vyrobit-domaci-zmrzlinu-letni-recepty-fjq-/dobra-chut.aspx?c=A110718_163149_dobra-chut_glu