Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Olejki i ich dobroczynne działanie

14.styczeń 2021
Olejki i ich dobroczynne działanie

Choć wcale na to nie zwracamy większej uwagi, w składach większości kosmetyków znajdują się różnego rodzaju olejki. Niektóre z nich mają naprawdę niezwykłe właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne. Dzisiaj podpowiemy wam, jakich olejków najlepiej używać.

Zdecydowanie najlepszym rodzajem kosmetyków, są te naturalne. Doskonale natłuszczają naszą skórę, wzbogacającjąc jej tzw. płaszcz lipidowy chroniący ją przed utratą wody. Naturalne olejki mają też inne zalety, np. regenerują, odżywiają, wygładzają, uelastyczniają i ujędrniają. Brzmi cudownie, prawda? Dodatkowo, możemy ich używać na całym ciele, nie tylko na twarzy.

Do wszelkiego rodzaju domowych, naturalnych kosmetyków możemy stosować dobrej jakości olejki jadalne tłoczone na zimno, takie jak: kokosowy, słonecznikowy, arganowy, rzepakowy, z pestek winogron, lninany, z kiełków pszenicy oraz oliwy z oliwek.

Wykorzystanie olejków do codziennej pielęgnacji

Pamiętaj, że aby przekonać się o działaniu danego olejku, dobrze jest przez jakiś czas zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć stosowanie innych kosmetyków.

Płyn do kąpieli

Jak używać? Jedną lub dwie łyżki olejku kupionego w drogerii lub olejku spożywczego wlej do wanny z ciepłą wodą. Taka 20-minutowa kąpiel doskonale natłuści skórę i zabezpieczy ją przed utratą wody. Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności – olejek sprawi, że powierzchnia wanny staje się śliska, dlatego wychodząc z wody uważaj, aby się nie przerwócić.

Jakie olejki polecamy? Zdecydowanie te z pomarańczą i cynamonem. W drugiej kolejności są olejki różane i kokosowe.

Odżywka do włosów

Jak używać? Istenieje wiele sposobów, jak korzystać z kosmetyków do włosów, w tym również z odżywek. W przypadku włosów cienkich i przetłuszczających się polecamy użycie na sucho, wówczas składniki zawarte w używanym kosmetyku lepiej wchłoną się do wnętrza włosa. Wetrzyj preparat po całej długości włosów i zostaw na godzinę. Następnie umyj głowę szamponem. Zaś w przypadku włosów suchych i zniszczonych – najlepszym rozwiązaniem będzie użycie odżywki na mokro. Odżywkę nanieś na umyte włosy, poczekaj kilka minut i spłucz ciepłą wodą.

Wybrany olejek dodaj bezpośrednio do odżywki – wystarczy zalewie kilka kropel. Dzięki temu zwykła odżywka zmieni się w bogatą maskę.

Jakie olejki polecamy? W przypadku włosów idealnie sprawdzą się: olejek kokosowy, arganowy oraz z siemienia lnianego.

Balsam do ciała

Jak używać? Balsamy do ciała najlepiej jest stosować tuż po kąpieli. Wytrzyj się ręcznikiem, ale pamiętaj, że skóra nie może być ani mokra, ani zupełnie sucha. W dłoniach rozgrzej olejek i posmaruj nim jeszcze wilgotną skórę. W ten sposób olejek lepiej się wchłonie a co się z tym wiąże – jego działanie będzie skuteczniejsze. Zanim się przebierzesz, odczekaj jeszcze kilka minut. Kilka kropel olejku możesz też dodać do balsamu, którego codziennie używasz.

Jakie olejki polecamy? Do pielęgnacji całego ciała doskonale nadają się olejki konopne, z awokado, kokosa oraz słodkich migdałów.

Serum do twarzy

Jak używać? Każde serum do twarzy w połączeniu z olejkiem zadziała na skórę niczym zabieg w salonie piękności – wygładzi zmarszczki i ujędrni. Tutaj warto wspomnieć o olejkach z zawartością oleju Inca Inci, ponieważ ma on w swoim składzie kwasy omega 3 i 6, proteiny oraz witaminy A i E. Po nałożeniu na skórę wnika w nią pobudzając tym samym produkcję kolagenu i elastyny. Dobrze jest stosować do przede wszystkim na noc. Niewchłonięte resztki olejku utrzyj po około 10 minutach zwykłą chusteczką.

Jakie inne olejki polecamy? Do pielęgnacji skóry twarzy najlepiej używaj olejków różanych, kokosowych, z pestek malin oraz tych z czystym złotem.

Kosmetyki do demakijażu

Jak używać? Chyba żadna z nas nie lubi zasypiać w makijażu. Nic w tym dziwnego, jest to przecież szkodliwe dla naszej skóry. Jeśli chodzi o oczyszczanie skóry olejkami prym w tej dziedzinie zdecydowanie wiodą Azjatki. Ich skóra jest promienna właśnie dlatego, że nauczyły się tworzyć emulsję z olejków i wody. To doskonały dowód na to, że zasada „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz” jest prawdziwa, bowiem wspomniana emulsja rozpuszcza wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na skórze. W tym wszelkie pozostałości po kremach, makijażu oraz redukuje nadmiar sebum. Na wacik nalej odrobinę olejku i zmyj ciepłą wodą. Uważaj aby olejek nie dostał się bezpośrednio do oka. Jeżeli twoja skóra ma skłonności do przetłuszczania, możesz użyć również żelu do mycia twarzy. Na samym końcu umyj twarz tonikiem.

Jakie olejki polecamy? Do demakijażu przyda ci się olejek różany, multiwitaminowy oraz lniany.

Kosmetyki do paznokci

Jak używać? Na łamliwe i słabe paznokcie niestety często nie pomagają żadne wzmacniacze, kremy ani odżywki kupowane w drogeriach. Zwłaszcza, jeśli przyczyną osłabienia struktury paznokcia jest długotrwałe noszenie manikuru hybrydowego czy akrylowego. Z pomocą przychodzą olejki, przede wszystkim oliwa, olej arganowy oraz specjalne olejki do skórek i paznokci. Aby zobaczyć efekty należy je stosować przynajmniej dwa razy dziennie. Pierwsze oznaki poprawy powinny być widoczne po dwóch tygodniach od stosowania. Dla jeszcze lepszego efektu olejek możesz lekko podgrzać.

Jakie olejki polecamy? Przede wszytskim wspomniane już wyżej – olejek arganowy i oliwa, ale pomocny będzie również olejek różany.

Wybierz olejek, którzy spełni twoje wymagania

Kosmetyka zna aż 100 różnych tłuszczów roślinnych. Poniżej przedstawimy te najważniejsze i najcenniejsze z nich.

Olejek różany

Powstaje w procesie destylacji płatków róży parą wodną. Jego niezwykłe właściwości oceniają przede wszystkim osoby stosujące aromaterapię. Znany jest również w przemyśle perfumeryjnym. Do jego głównych zalet należy: umiejętność wygładzania i nawilżania skóry. Ma również działanie antyseptyczne. Dodaj kilka kropel olejku różanego do swojego ulubionego kremu w celu wzmocnienia jego działania a zobaczysz efekty.

Olejek kokosowy

Wytwarzany w wyniku tłoczenia miąższu orzecha. Nie tylko smakowicie pachnie, ale też zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz inne ważne pierwiastki, takie jak np. potas i wapń. Pomaga skórze zachować młodość i sprężystość ponieważ hamuje rozwój wolnych rodników. Możesz go użyć również podczas pielęgnacji włosów – doskonale odżywia i przywraca blask.

Olejek migdałowy

Dokładnie mamy tutaj na myśli olejek ze słodkich migdałów. Pozyskiwany jest z nasion drzewa migdałowego. Używa się go w aromaterapii, ponieważ jego słodka woń ma działanie uspakakające. Poza tym, wykorzystuje się go równiez w kosmetyce – przede wszystkim tej dla niemowląt. Olejek ze słodkich migdałów jest delikatny i nie podrażnia skóry. Oprócz tego poprawia krążenie krwi, nawilża i ma działanie odmładzające.

Olejek arganowy

Powstaje z owoców drzewa arganowego i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych olejków na całym świecie, przede wszystkim ze względu na jego właściwości odżywcze i odmładzające. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu doskonale nawilża i regeneruje suchą skórę. Możemy go znaleźć przede wszystkim w kosmetykach odmładzających, ponieważ jest bogaty w polifenole, mające działanie przeciwrodnikowe.

Olejek lniany

Otrzymujemy go poprzez tłoczenie nasion lnu na zimno. Posiada złocisty kolor i gorzko-słodki zapach. Idealnie sprawdzi się w walce z suchą skórą ze względu na zawartość kwasów nienasyconych oraz witamin E i F. Lekarze zalecają jego stosowanie osobom o tłustej cerze, ponieważ jest on bogaty w kwas alfa-linolenowy, który pomaga regulować pracę gruczołów łojowych.

Wybrałeś/łaś dla siebie już ten odpowiedni olejek? Z doskonałą cerą i włosami pełnymi blasku o wiele łatwiej jest znaleźć odpowiedniego partnera/kę. Masz już kogoś na oku? Jeszcze nie? W takim razie napisz do kogoś na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś już dziś! Nie masz u nas konta? Nie szkodzi, założenie profilu trwa tylko kilka minut a rejestracja jest całkowicie DARMOWA.

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: