Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Poznajcie z partnerem różne tradycje bożonarodzeniowe

21.grudzień 2018
Poznajcie z partnerem różne tradycje bożonarodzeniowe

Wiesz czym jest indżera, yolka lub puestos? A orientujesz się może, kim dla Szwedów jest Tomte? W dzisiejszym artykule poznasz nie tylko znaczenie różnych ciekawych świątecznych słów, ale także tradycje bożonarodzeniowe z różnych części świata!

Boże Narodzenie było po raz pierwszy obchodzone w Anglii i to już w roku 521 n.e. W średniowieczu było ulubionym świętem wszystkich, bez wyjątku, jak bogatych, tak i biednych. Już wówczas byłyo to święto powiązane z historią o narodzinach Chrystusa. Aby Boże Narodzenie zostało przyjęte również przez pogan, połączono chrześcijańskie tradycje z pogańskimi, dzięki czemu umożliwiono chrześcijanom nawracanie. Oprócz zapalania ognia (świeczek), innym pierwotnie pogańskim zwyczajem, który w tym okresie stał się częścią Bożego Narodzenia, było wykorzystywanie drzew iglastych do dekorowania domów.

Poniżej omówimy tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach.

Austria

Z Austrii pochodzi najbardziej lubiana bożonarodzeniowa kolęda– Cicha noc, która została przetłumaczona do wielu języków. Mieszkańcy Austrii obchodzą Boże Narodzenie podobnie do nas. Po wigilijnej kolacji, na której zwyczajowo podaje się smażonego karpia, rodzina siada przy drzewku bożonarodzeniowym, pod którym znajdują się prezenty. Podczas Bożego Narodzenia często też odbywają się przedstawienia opowiadające o narodzinach Jezusa Chrystusa.

Francja

Świętowanie rozpoczyna się już na kilka dni przed Wigilią ozdabianiem bożonarodzeniowej choinki. W Wigilię podaje się pieczoną szynkę, różne sałatki, torty, owoce i wino. Tradycyjne potrawy Francuzów różnią się w zależności od regionu. W Paryżu jada się ostrygi, w Bretanii ciasto gryczane z kwaśną śmietaną, natomiast w Burgundii indyka i kasztany. Podczas wieczoru wigilijnego, kiedy dzieci już śpią, wypełnia się prezentami i słodyczami pończochami powieszonymi na kominie. Prezenty dzieciom we Francji przynosi Père Noël (Święty Mikołaj), co w tłumaczeniu oznacza dosłownie Ojciec Bożego Narodzenia. Rano cała rodzina wymienia się bożonarodzeniowymi prezentami.

Niemcy

W Niemczech bożonarodzeniowe przygotowania zaczynają już 1 grudnia, wówczas oficjalnie zaczyna się piec, wyrabiać prezenty i dekoracje o świątecznej tematyce. Wielką tradycją jest pieczenie pierniczków i tworzenie piernikowych domków, u których schodzi się cała rodzina. Podobnie jak u nas, dzieci piszą listy do Dzieciątka, które nazywają Christkind. Tradycja ozdabiania choinki, która jest znana na całym świecie, powstała właśnie w Niemczech. Zazwyczaj drzewko ozdabia się dopiero poczas wieczoru wigilijnego, aby dzieci zobaczyły go dopiero na drugi dzień rano.

Chiny

Bożemu Narodzeniu w Chinach towarzyszy oświecenie domu pięknymi papierowymi lucernami i zdobienie choinki papierowymi łańcuchami, kwiatami i światełkami. Dziecom prezenty do muślinowych skarpet daje Santa Claus, którego nazywają Dun. Ze względu na to, że tylko 1% Chińczyków to chrześcijanie, duchowa strona Bożego Narodzenia jest często pomijana, podchodzą do tego z tej materialistycznej strony, czyli dawania sobie prezentów. Bardzo popularne jest dawanie jabłek, zapakowanych w kolorowy papier. Wieczór wigilijny nie jest świętem narodowym, większość Chińczyków pracuje i dlatego często chodzą świętować do restauracji, gdzie jedzą kaczkę, kasztany, grzyby z ryżem, sosem sojowym i imbirem.

Irlandia

W Irlandii świętuje się podobnie do innych krajów Zachodniej Europy. Czas bożonarodzeniowy poświęcony jest tu również wzpominaniu i modlitwom za zmarłych, których groby ozdabia się tradycyjnym wieńcem. Prezenty irlandskim dzieciom przynosi Daidí na Nollag, czyli Ojciec Bożego Narodzenia, którego nazywa się też Santy lub Santa. Zgodnie z tradycją powinno się zostawić mu w pokoju ciasteczka, butelkę piwa Guinness oraz marchewkę dla renifera Rudolfa.

Szwecja

Wigilijna kolacja w Szwecji nie może mieć formy innej niż swecki stół, nie może też zabraknąć dorsza, szynki, różnych słodkości i specjalnej ryżowej kaszy, w której skrywa się migdał. Kto znajdzie migdał, ten zgodnie z tradycją w nadchodzącym roku weżmie ślub. Legenda mówi, że pod podłogą każdego domu żyje bożonarodzeniowy skrzat, zwany Tomte, który jeździ na słomianej kozie i pilnuje rodziny przez cały rok. W Wigilijny wieczór Tomte, ubrany w czerwoną kurtkę, zapuka do drzwi i przyniesie worek pełen prezentów, do których przyczepiona jest karteczka, ze śmiesznym wierszykiem sugerującym ich zawartość.

Meksyk

Pierwszym zwiastunem nadchodzącego Bożego Narodzenia jest bardzo ważne dla Meksykanów święto, mianowicie dzień Matki Boskiej z Guadalupe, który jest obchodzony 12 grudnia. Wtedy rodziny wybierają się do sklepów po prezenty i ozdoby świąteczne. Popularne w tym okresie są "puestos", czyli innymi słowy - stragany z jedzeniem. Ludzie w Meksyku na Święta dekorują swoje domy i robią małe lampiony z brązowych papierowych torebek, do których następnie wkładają świeczki. Ustawiają je na ulicach, dachach, ogrodzeniach i w oknach.

Rosja

Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowych drzewek (po rosyjsku nazywanych yolka) dotarła do Rosji z Europy, którą w XVII wieku odwiedził rosyjski cesarz Piotr Wielki i przywiózł ten zwyczaj ze sobą. Większość chrześcijan w Rosji należy do prawosławnego kościoła, który do dzisiaj używa juliańskiego kalendarza, dlatego Boże Narodzenie obchodzone jest tam o 13 dni później niż u nas. Wigilia zatem wypada na 6 stycznia, wieczorem przygotowywuje się tzw. Świętą wieczerzę, składającą się, tak jak u nas, z dwunastu potraw. Legenda mówi, że rosyjski ekwiwalent naszego Dzieciątka, Dziadek Mróz żyje głęboko w lasach południowej Rosji, skąd przyjeżdża do miasta na saniach i nosi prezenty wszystkim dzieciom. Dziadek Mróz jest ubrany w czerwony kostium, ozdobiony białym kożuszkiem, ma gruby, biały wąs i wygląda jak czarodziej.

Filipiny

Na Filipinach mają nadłuższe Boże Narodzenie na świecie, ponieważ tutaj świętowanie zaczyna już we wrześniu. Filipińskie Boże Narodzenie jest mieszanką zachodnich (amerykańskich oraz brytyjskich) i pierwotnych filipińskich tradycji. Prezenty rozdaje Santa Claus. Filipińczycy mają też choinkę, śpiewają kolędy, a typową bożonarodzeniową dekoracją są tzw. Parols. Są to tradycyjne lucerny, wyrabiane z bambusa i kolorowego japońskiego papieru, symbolizują gwiazdę betlejemską. Wigilijny wieczór jest bardzo ważny dla Filipińczyków i wiele z nich nie kładzie się spać, aby doczekać się wigilijnego poranka. W Wigilię chrześcijanie najpierw udają się do kościoła na bożonarodzeniową mszę, po której następuje kolacja zwana Nache Buena, kiedy cała rodzina, przyjaciele i sąsiedzi siadają przy jednym stole i wspólnie świętują.

Włochy

Boże Narodzenie we Włoszech zaczyna się świętować już w pierwszą niedzielę Adwentu, czyli cztery niedziele przed Wigilią. Włosi podobnie jak my, organizują różne jarmarki świąteczne, ale oprócz tego puszczają też fajerwerki i bawią się przy głośnej muzyce. Niektórzy Włosi ubierają choinkę, ale zdecydowanie bardziej popularne jest tu budowanie szopki bożonarodzeniowej. W Rzymie w wigilijny wieczór na placu Świętego Piotra odsłaniana jest tradycyjna szopka bożonarodzeniowa. Jest to zwyczaj wprowadzony przez papieża Jana Pawła II w 1982 roku.

Australia

W Australii Boże Narodzenie wypada w czasie letnich wakacji, dlatego też wiele imprez gwiazdkowych odbywa się na świeżym powietrzu. Australijczycy spotykają się w mieście na wspólnym kolędowaniu przy świecach, które nazywają "Carols by Candlelight". Z powodu wysokich temperatur nikomu nie chce się spędzać wielu godzin w kuchni. W Australii Święta Bożego Narodzenia to dobry czas na relaks, np. surfing, żeglowanie,czy grillowanie ze znajomymi i rodziną.

Korea

Zdziwieni? Tak, w Korei Południowej również obchodzą Boże Narodzenie! Jest tam bowiem więcej chrześcijan (około 30% populacji), niż w pozostałych krajach azjatyckich. Santa Claus zwany Santa Kullosu nosi czerwony lub niebieski kostium. Korejczycy podczas Wigilii dzielą się prezentami, choć zazwyczaj jest to tylko jeden prezent, którym najczęściej są pieniądze. Boże Narodzenie uważane jest za romantyczne święto dla zakochanych par, dlatego w Wigilię w koreańskich restauracjach są wielkie tłumy. Coraz częściej odprawia się też bożonarodzeniowe msze, które oprócz chrześcijan przyciągają uwagę nie-chrześcijan. Zupełnie inna sytuacja jest w Koeri Północnej, gdzie chrześcijanie muszą spotykać się w ukryciu, ponieważ za świętowanie Bożego Narodzenia i posiadanie Biblii grozi im (w najlepszym wypadku) więzienie.

Japonia

Boże Narodzenie „przywieźli” do Japonii chrześcijańscy misjonarze, przez wiele lat obchodzili je tylko chrześcijanie, którzy dzisiaj tworzą około 1% populacji. Z biegiem czasu z Bożego Narodzenia stało się powszechnie respektowane święto, a historia o narodzinach małego Jezusa znalazła swoje wielbicielki wśród Japonek, które kochają wszystko, co jest związane z małymi dziećmi. W Japonii istnieje legenda o buddhyjskim księdzu o imieniu Hoteleiosho, który jest bardzo podobny do znanego nam Santa Clausa. Przedstawiany jest jako miły, starszy mężczyzna niosący wielki worek z prezentami, mówi sę, że ma oczy i z tyłu głowy, aby mógł bez przerwy obserwować wszystkie dzieci. Japońskie rodziny nie mają w zwyczaju mieć w domu choinkę, jednakże możemy ją spotkać w miejscach publicznych.

Etiopia

W Etiopii również są chrześcijanie, którzy świętują Boże Narodzenie. Święta są tam obchodzone według starożytnego kalendarza juliańskiego, dlatego też święto Bożego Narodzenia przypada na 7 stycznia. Lokalna nazwa Bożego Narodzenia brzmi w zależności od regionu "Genna" lub "Lidet". Uroczystości odbywają się w cerkwi, do której wszyscy Etiopczycy muszą przyjść ubrani na biało. Tradycyjną potrawą jest pikantny gulasz mięsny serwowany wraz z lokalnym pieczywem o nazwie "indżera" oraz z miodowym napojem alkoholowym.

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: