Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Poznajcie z partnerem uroki aromaterapii

8.kwiecień 2019
Poznajcie z partnerem uroki aromaterapii

Doświadczyliście już kiedyś dobroczynnego działania aromaterapii? To nie tylko forma relaksu, ale również sposób leczenia wielu chorób. W jaki sposób aromaterapia może nam pomóc? Jest coś, na co trzeba uważać?

Aromaterapia to kuracja, podczas której wykorzysywane są olejki eteryczne. Do organizmu są, wprowadzane poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub poprzez skórę (masaże, kąpiel lub kompres). Aromaterapia, czyli tzw. leczenie zapachem najczęściej polega na zanurzaniu się w wonnej kąpieli lub przebywaniu w pomieszczeniach pachnących olejkami.

Jak długo jest już znana?

Leczenie zapachem to żadna nowość. Człowiek korzysta z dobroczynnego działania aromaterapii już od tysięcy lat. Starożytne cywilizacje w Chinach, Indii i Egipcie używały aromatycznych składników roślinnych do produkcji balsamów i olejków. Naturalne substancje były wówczas wykorzystywane w celach leczniczych i religijnych. Ogólnie znanym faktem było to, że mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie w sensie fizycznym i duchowym.

Z czego się korzysta podczas aromaterapii?

Aromaterapia działa za pośrednictwem węchu oraz poprzez wchłanianie przez skórę. Do produktów, których będziesz potrzebował do leczenia zapachem należą: dyfuzor, dozowniki aromatyczne, inhalatory, sole do kąpieli, olejki do ciała, kremy, balsamy do masażu lub miejscowej aplikacji, zimne i ciepłe okłady oraz maski gliniane. Można ich używać osobno albo w różny sposób łączyć.

Najczęściej używane olejki

Do wyboru jest setka najróżniejszych olejków eterycznych. Zazwyczaj jednak korzysta się z tych najbardziej znanych. Można je kupić przez internet, w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w niektórych supermarketach. Produkt nie powinien zawierać żadnych dodatkowych składników ani substancji syntetycznych.

Każdy olejek eteryczny ma wyjątkowe właściwości. Łączenie różnych olejków ma wiele plusów.

Do najbardziej lubianych i najczęściej używanych olejków należą: szałwia, gałka muszkatołowa, cyprys, eukaliptus, koper włoski, geranium, imbir, nieśmiertelnik, lawenda, cytryna, trawa cytrynowa, mandarynka, neroli, paczula, mięta, rumianek, róża, rozmaryn, drzewo herbaciane, rumianek ziemniaczany i pachnące kanangi.

Olejków eterycznych można używać na różne sposoby. Na przykład można je dodać do mleczka do ciała, szamponu, toniku, czy maseczki. Można również dać odrobinnę do mydła w płynie, pasty do zębów, płynu do płukania ust, kąpieli lub używać jako zapachu do pokoju.

W czym może pomóc?

Aromaterapia ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mówi się, że:

o   zmniejsza ból

o   poprawia jakość snu

o   pomaga zmniejszyć stres, złość i lęk

o   zmniejsza bóle stawów

o   leczy bóle głowy oraz migreny

o   doskonale radzi sobie ze skutkami ubocznymi chemioterapii

o   pomaga zmniejszyć bóle porodowe

o   pomaga w walce przeciwko wirusom, bakteriom i pleśniom

o   poprawia trawienie

o   jest przydatna w opiece hospicyjnej i paliatywnej

o   wpływa pozytywne na system odpornościowy

Do problemów zdrowotnych, do których leczenia wykorzystywana jest aromaterapia zaliczamy: 

o   astmę

o   bezsenność

o   zmęczenie

o   depresję

o   zapalenia

o   nuropatię obwodową

o   problemy menstruacyjne

o   łysienie

o   raka

o   zaburzenia erekcji

o   zapalenia stawów

o   menopauzę

Uwaga na skutki uboczne

Większość olejków eterycznych nie jest niebezpieczna. Istnieją jednak zalecenia prewencyjne, które powinien respektować każdy, kto ich używa. Zwłaszcza jeśli zażywa leki na receptę. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie smarować olejków bezpośrednio na skórę. Nie nadają się również do użytku wewnętrznego (nie wolno ich połykać!). Zawsze używaj substancji do rozrzedzenia olejków eterycnych, dopiero wtedy można przeprowadzić mały test na skórze i sprawdzić, czy nie wywołuje on u nas alergii. Ponieważ olejki cytrusowe mogą sprawić, że skóra na słońcu stanie się wrażliwsza, lepiej będzie unikać promieni słonecznych podczas ich używania.

Dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny przed użyciem skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne, które mogą wystąpić to między innymi:

o   wysypka

o   ataki astmy

o   bóle głowy

o   podrażnienie skóry

o   mdłości

o   inne reakcje alergiczne

Używaj olejków eterycznych ostrożnie, jeżeli cierpisz na:

o   katar sienny

o   astmę

o   epilepsję

o   wysokie ciśnienie krwi

o   egzemę

o   łuszczycę

We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach należy skonsultować używanie olejków eterycznych z lekarzem specjalistą.

Leczenie zapachem to doskonały sposób na odprężenie się przed zbliżającą się randką. Możesz też zabrać ukochanego/ ukochaną na zabieg aromaterapii w waszej okolicy – w Krakowie, Olsztynie, Szczecinie, czy Gorzowie Wielkopolskim!

[rox]

Źródło: https://www.healthline.com

Udostępnij ten artykuł na: