Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Prokrastynacja jako fachowe określenie lenistwa?

30.marzec 2021
Prokrastynacja jako fachowe określenie lenistwa?

Słyszeliście już kiedyś o pojęciu prokrastynacji? Co ma wspólnego z lenistwem i odkładaniem obowiązków? Pandemia, lockdown i obecna sytuacja na świecie niestety nie sprzyja większej motywacji, ale nie oznacza to, że musimy się poddać. Z prokrastynacją należy walczyć! Jak? Poradzimy w dzisiejszym artykule.

Odpowiednie i wierne tłumaczenie tego słowa nie istnieje, bardzo trudno jest je dosłownie przetłumaczyć i nie można go określić ani jako leniuchowanie ani odkładanie, ponieważ ma w sobie coś z tego wszystkiego doprawionego jeszcze szczyptą tchórzostwa. Jest to zahaczająca już o chroniczność tendencja do odwlekania i odkładania na później wszelkich swych obowiązków i zadań. Oczywiście mamy tu na myśli te nieprzyjemne obowiązki i zadania. Niektórzy ludzie mogli by takie jednostki jednogłośnie nazwać leniuchami.

Jednak według najróżniejszych badań, nie ma mowy o żadnym lenistwie. Ten, kto na własnej skórze przeżył taki stan, bardzo dobrze wie jak to jest i jak trudno było oderwać się od czegoś na pięć minut w celu zrobienia jakiejś nieprzyjemnej dla nas rzeczy. Na przykład wykonanie telefonu, umycie podłogi, napisanie pracy semestralnej albo czegokolwiek innego. Człowiek, który prokrastynuje jest chętny zrobić cokolwiek, byle by tylko nie musiał robić to, czego mu się wcale, ale to wcale robić nie chce. Nawet gdyby ten czas miał spędzić na czymś całkowicie niepotrzebnym i zbytecznym. Pozostaje jednak pytanie, jakie będzie to miało konsekwencje. Może to spowodować nie tylko straty finansowe, ale również wywołać w oczach innych wiele osobistych i negatywnych uczuć wobec Ciebie, możesz na przykład zacząć być postrzegany jako niekompetentna i nie godna zaufania osoba.

Dlaczego nie chcemy robić niektórych rzeczy?

Być może winny jest strach

W żadnym przypadku nie jest to lenistwo, lecz strach. Będąc leniem, nigdy niczego dobrego nie osiągniesz, ponieważ nie będziesz mieć żadnych planów. Jeżeli zaczniesz w jakikolwiek sposób podnosić swoje kwalifikacje, pracować nad sobą, albo realizować swoje cele i marzenia, to z pewnością nie jesteś leniuchem, ale po prostu dostałeś się do stanu prokrastynacji. Tacy ludzie często gubią swój cel i motywację, często ponoszą z tego powodu straty finansowe, ale na koniec osiągną swój cel. Lepiej późno, niż wcale. Poradzą sobie ze wszystkim, ale zazwyczaj dopiero na ostatnią chwilę, pod ogromną presją i w wielkim stresie. Po czymś takim są też fizycznie i emocjonalnie wyczerpani.

Być może winny jest perfekcjonizm

Być może powodem Twojej prokrastynacji jest chęć bycia doskonałym. Możesz odkładać ważną pracę na później tylko dlatego, że nie wiesz, od czego zacząć, aby efekt końcowy był perfekcyjny i pomógł Ci osiągnąć sukces.

Jak radzić sobie z prokrastynacją

Harmonogram jest bardzo ważny

Jeżeli masz do wykonania jakieś bardzo ważne zadanie, stwórz harmonogram pracy. Jeśli obawiasz się swojego zadania, albo chcesz je wykonać perfekcyjnie, napisz harmonogram. Zamieść w nim, w najmniejszych szczegółach, wszystko, czego potrzebujesz i co chcesz zdążyć zrobić. Ustal termin wykonania nie tylko całego przedsięwzięcia ale również pojedyńczych zadań. Wszystko możesz zapisać w klasycznym albo elektronicznym kalendarzu.

Uruchom myślenie

Najczęściej prokrastynujesz podczas pracy? Zatem najprostszym rozwiązaniem będzie zablokowanie konkretnych stronek. Na początek pomoże Ci to przynajmniej częściowo skupić się na wykonywanym zadaniu. Możesz też odpowiednio ustawić i zmienić swój sposób myślenia. Gdy byliśmy mali rodzice często motywowali nas do działania, kiedy czegoś naprawdę chcieliśmy. Zazwyczaj brzmiało to: „jak odrobisz zadanie to możesz iść się pobawić”. Teraz spróbuj zmotywować samego siebie. Musisz odpowiedzieć na ważny email? Wyłącz wszystkie przeglądarki i skup się tylko na tym emailu, pod warunkiem, że kiedy skończysz, możesz na przykład przez godzinę przeglądać to, co Cię interesuje.

Nie bój się porażki

Kiedy nad czymś pracujesz, nie obawiaj się, że zrobisz coś źle. Skup się na swoim zadaniu i dopuść do siebie tę myśl, że ktoś może Ci coś zarzucić. Nikt nie jest doskonały i każdy pomysł lub sugestia od kogoś innego może Ci pomóc wykonać zadanie jeszcze lepiej i łatwiej.

Podział pracy

To takie proste. Masz przed sobą wielkie zadanie, u którego grozi wystąpienie prokrastynacji? Rozdziel swoje wielkie zadanie na kilka mniejszych, oczywiście jeżeli jest to możliwe. Od razu będzie Ci się lepiej pracowało.

Szukasz partnera/ki? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś już dziś! We dwoje łatwiej poradzić sobie nie tylko z lenistwem, ale z każdym nękającym nas problemem. 

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: