Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Proste sposoby na pozbycie się stresu

13.marzec 2021
Proste sposoby na pozbycie się stresu

Każdy z nas z pewnością pamięta swojego dziadka, czy babcię z krzyżówką i ołówkiem w ręce. Nie ma co się im dziwić, trzeba przecież mieć coś, co rozjaśni dzień, przy czym odzyskamy utraconą energię i pozbędziemy się stresu. Metody są proste, wypróbuj krzyżówki, sudoku, wykreślanki albo kolorowanki dla dorosłych...

Jak pozbyć się stresu w prosty i szybki sposób?

Oprócz zwykłych kolorowanek dla dorosłych, istnieją również stare sprawdzone metody, takie jak krzyżówki, wykreślanki oraz puzzle.

Kolorowanki dla dorosłych

W ostatnim czasie bardzo lubiana czynność relaksacyjna. Na rynku i w internecie znajdziemy wiele różnch obrazów, które można pokolorować. Jeszcze tego nie wypróbowałeś? Zatem wiele straciłeś, przecież rysowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dzieci. Kolorowanek dla dorosłych mogą wypróbować wszyscy, ten sposób relaksacji nie ma ograniczeń wiekowych. Wydatki również nie są wielkie, wystarczą pastele i obrazki. Dzięki kolorowaniu obrazków wypoczniesz, wyłączysz choć na chwilę myśli, czym pozbędziesz się codziennego stresu. Dodatkowo, kiedy uda Ci się pokolorować obrazek zgodnie ze swoimi wyobrażeniami, wzrośnie Twoja pewność siebie.

Historia kolorowanek

Wymyślono je w Stanach Zjenoczonych w 1880 roku. Wśród dorosłych zyskały na popularności w 1960 roku, kiedy wykorzystywano je podczas różnych terapii. Po raz pierwszy dostały się do druku w 2012 roku, a największe zainteresowane nimi pojawiło się o 3 lata później. Największym dostawcą w tym czasie była międzynarodowa sieć Amazon. Następnie kolorowanki zaczęły pojawiać się również w internecie, skąd można je było ściągnąć za niewielką opłatą, lub całkowicie za darmo. Dzieci w szkołach i przedszkolach za pomocą kolorowanek zaczyznają zapoznawać się z zadaniami domowymi. Kolorowanie doskonale rozwija kreatywność. Kolorować można motywy kwiatowe, zwierzęta, postacie itd., ale mogą też być abstrakcyjne lub w formie mandali (symboli).

Krzyżówki

Krzyżówki są jedną z najstarszych rozrywek i do dziś są bardzo lubiane. W każdej gazecie znajduje się przynajmniej jedna. Ma pozytywny wpływ na naszą pamięć i bystrość umysłu. Rozwiązaniem krzyżówki są najczęściej cytaty, dowcipy ale też przysłowia.

Czy wiesz, kiedy powstały krzyżówki?

Teorie o powstaniu krzyżówek są różne. Najbardziej prawdopodobna brzmi, że powstały w 1913 roku, a wymyślił je Victor Orville, ktory był Anglikiem mieszkającym w Oxfordzie. Podobno stworzył książę podczas odbywania kary w areszcie. Ponieważ bardzo się tam nudził, po przeczytaniu wszystkich dostępnych książek, zaczął zapisywać słowa, z których miała później powstać krzyżówka. Pierwszeństwo w wynalezieniu krzyżówek przypisuje się też Amerykanom, a dokładniej Arthurowi Wynne, który miał „krzyżówkę” opublikować jako zgadkę. Następnie wspomniany już Victor Orville miał ją od niego przewziąć i podawać za własną.

Krzyżówkowy rekord

Największej i najtrudniejszej krzyżówki ponobno do dziś nie udało się rozwiązać, w sumie miała ponad 1250 słow, jak pionowo, tak poziomo. W księdze rekordów Guinessa jest zapisana jako największa krzyżówka, której ułożenie trwało łącznie 8 lat.

Wykreślanki

Wykreślanki pojawiły się tuż po krzyżówkach. Ponoć tym, kto je wymyślił jest Pedro Ocón de Oro, pochodzący z Hiszpanii. Mówimy tutaj o zabawie słownej, polegającej na odnajdywaniu i wykreślaniu ukrytych w diagramach słów, które najczęściej podano obok bloku z literami. Hasłem może być krótkie powiedzonko, czy przysłowie, tak samo jak w krzyżówkach.

Sudoku

Co ciekawe, ta zabawa powstała nie jakby się mogło wydawać w Japonii, lecz w Szwajcarii. Podobno sudoku wymyślił matematyk Leonardo Euler żyjący w Petersburgu. Owszem zgodnie z różnymi doniesieniami, mógł pointę sudoku ukraść z chińskiej gry. Nazwa sudoku pochodzi zaś z języka japońskiego i oznacza „cyfry muszą być pojedyńcze”. W 2005 roku sudoku zdobyło popularność na całym świecie. Jest to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 x 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z 9 pogrubionych kwadratów 3 x 3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Puzzle

Kolejna gra doskonale nadająca się na chwilę relaksu. Pierwsze informacje o nich pochodzą już ze starożytnych Chin. Pierwsze puzzle powstały z mapy przyklejonej do drewna a następnie poucinanej. Później udoskonalono ten sposób, do formy znanej do dzisiaj. Stało się to w drugiej połowie XIX w. Na początku XX wieku zaczęto je produkować w fabrykach, dzięki czemu ich cena spadła, a puzzle stały się ogólnodostępne. Największe puzzle ułożono w 2008 roku, we wrześniu. Układało je ponad 15 tysięcy ludzi, miłośników puzzli. Miały wielkość prawie 600 metrów kwadratowych i składały się z 100 tysięcy kawałków. Co roku odbywają się zawody w układaniu puzzli, tak samo jak w rozwiązywaniu krzyżówek, sudoku i wykreślanek.

Idealnym sposobem na pozbycie się stresu może być również rozmowa. Czasami wystarczy powiedzieć komuś, co nas dręczy abyśmy poczuli się lepiej. Nie masz z kim pogadać? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i poklikaj z kimś już dziś!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: