Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Pułapki lata - kąpiele

13.sierpień 2015
Pułapki lata - kąpiele

Któż by nie chciał spędzić całego lata nad wodą? Jednak nie każda woda jest odpowiednia do kąpieli. Jak taką rozpoznać? Co zrobić jeśli ktoś zacznie się topić? W jaki sposób należy mu pomóc? Nasz artykuł odpowie na wszystkie te pytania.

Kąpiele wodne są nieodłączną częścią lata. Nad wodą możemy się opalać, leniuchować, grać w różne gry oraz oczywiście odświeżyć się. Nie zawsze jednak wszystko wyjdzie po naszej myśli, może się stać, że nasz odpoczynek nad wodą skończy się wysypką lub czymś jeszcze gorszym. Dlatego zawsze zanim wejdziemy do wody, powinniśmy się upewnić, czy nie zagraża ona naszemu zdrowiu. Przy każdym większym kąpielisku lub zbiorniku wodnym znajduje się tabela z aktualnym opisem jakości wody.

Jakość wody

Jakość wody na kąpieliskach ocenia odpowiedzialna za określony powiat służba sanitarno- epidemiologiczna. Wydaje ona zakaz kąpieli, jednakże nie jest odpowiedzialna za jego dotrzymywanie. Odpowiedzialność za zdrowie nasze i naszych dzieci spoczywa wyłącznie w naszych rękach. Jakość wody podzielona jest na podstawowe kategorie, według których służba sanitarno- epidemiologiczna przyznaje kąpielisku, stawowi bądź jezioru konkretne oznaczenia. Klasyfikację jakości wód określa resort zdrowia. Ikony z zakresu jakości wody do kąpieli możecie znaleźć na stronach Państwowego Inspektoratu Sanitarnego, w dziale Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody. Jak one dokładnie wyglądają?

Woda przydatna do kąpieli

Woda przydatna do kąpieli oznaczana jest pływakiem w zielonym kółku, oprócz tych podstawowych oznaczeń możemy znaleźć również poniższe oznaczanie klasyfikacji wody w kąpielisku:

Jakość doskonała – pływak z trzema gwiazdkami nad głową

Oznacza to, że znajdujące się w tej wodzie elementy biologiczne są pochodzenia naturalnego, zanieczyszczenia powinny być niewykrywalne lub bliskie zeru.

Jakość dobra – pływak z dwiema gwiazdkami nad głową

W wodzie znajdują się niewielkie odstępstwa od charakteru naturalnego. Poziom zanieczyszczeń nie powinien przekraczać stężeń o toksyczności ostrej i chronicznej.

Jakość dostateczna – pływak z jedną gwiazdką nad głową

Umiarkowane odstępstwa od stanu naturalnego. Występowanie zakwitów glonowych oraz dużych ilości bakterii mających negatywny wpływ na rozwój pozostałych biocenoz.

Woda nieprzydatna do kąpieli

Woda nieprzydatna do kąpieli oznaczana jest pływakiem w przekreślonym czerwonym kółku

Jakość niedostateczna – pływak z poziomą kreską nad głową

Bardzo duże odstępstwa od stanu naturalnego. Znajdują się w niej jedynie śladowe ilości prawidłowo rozwijających się biocenoz.

Formą wyróżnienia kąpieliska na świecie są przyznawane każdego roku tzw. Błękitne Flagi. W Polsce kąpieliska uhonorowane tym odznaczeniem znajdują się m.in. w Gdańsku, Gdyni, Dźwirzynie, Dziwnówku, Świnoujściu, Kołobrzegu, Pogorzelicy, Krynicy Morskiej czy chociażby w Sopocie.

W czasie swoich dyżurów na kąpieliskach ratownicy obowiązkowo wywieszają odpowiednie flagi informacyjne na maszcie .

Biała flaga – możemy się kąpać

Czerwona flaga – zakaz kąpieli

Zanieczyszczenia

Czym właściwie może być zanieczyszczona woda? Istnieją najróżniejsze rodzaje bakterii, które sprawiają, że kąpiel w wodach, w których się one znajdują nie jest dobrym pomysłem. Najczęściej wodę zanieczyszczają:

Sinice

Sinice to bakterie, zawierające w sobie substancje wywołujące alergię. Często są powodem powstawania zakwitów, czyli zielonych zabarwień, które z pewnością spotkaliście na kąpieliskach czy zbiornikach wodnych. W zależności od tego jak dużo czasu człowiek spędzi w wodzie  oraz jak bardzo jest wrażliwy, mogą wystąpić różne reakcje – wysypka, katar lub zaczerwienione oczy. Sinice produkują toksyny, które mogą wywoływać lekkie objawy zatrucia pokarmowego, przejawiające się problemami żołądkowymi lub jelitowymi oraz bólem głowy.

Pałeczka okrężnicy (escherichia coli)

Służy jako wskaźnik ogólnego zanieczyszczenia bakteriami. Bakteria coli może powodować problemy żołądkowe oraz jelitowe. Wcześniej była uznawana za wskaźnik zanieczyszczenia fekaliami, jednak teraz już wiadomo, że za ten rodzaj zanieczyszczenia odpowiedzialne są również inne bakterie z grupy coli.

Enterokoki

Enterokoki czyli zanieczyszczenia fekaliami. Po kąpieli w wodzie, która zawiera enterokoki możemy spodziewać się dolegliwości żołądka lub jelit.

Pałeczka ropy błękitnej

Ten rodzaj mikroorganizmu  jest bardzo powszechnie spotykany. Przyczyną zanieczyszczenia jest człowiek oraz okoliczne środowisko. Bakteria ta może powodować szereg problemów – od infekcji dróg oddechowych, pęcherza moczowego, poprzez zapalenie rogówki oka, stanu zapalnego środkowego bądź zewnętrznego ucha aż po wysypki skórne.

nad wodą

Utonięcie

Topienie się jest kolejnym niebezpieczeństwem, które czyha na nas nad wodą. Utopić się możecie nawet będąc doświadczonym pływakiem, zatem polecam przeczytać następujące porady, które mogą wam lub waszym bliskim uratować życie.

  • Nie chodźcie się kąpać sami. Nigdy nie wiecie, co może się stać, lepiej jest mieć w razie potrzeby kogoś do pomocy.
  • Nie kąpcie się tuż po jedzeniu. Poczekajcie z tym przynajmniej godzinę.
  • Nie pijcie alkoholu.
  • Unikajcie miejsc gdzie znajdują się łodzie i statki.
  • Przy zmęczeniu oraz nadmiernym nagrzaniu naszego ciała przez słońce należy zrezygnować z pływania.
  • Nie pływajcie ani tym bardziej nie skaczcie do wody, której dobrze nie znacie. Woda nie musi być tak głęboka, jak by się to mogło wydawać ale i na większych głębokościach mogą znajdować się ukryte skały bądź drzewa, przez które możecie się zranić lub w najgorszym wypadku stracić świadomość i utonąć.
  • Jeżeli macie zamiar odpłynąć dalej od brzegu, poinformujcie o tym znajomych, którzy na nim pozostaną
  • Czujecie zmęczenie? Złapał was skurcz w nodze? Lepiej odpocznijcie, nie przeceniajcie swoich możliwości
  • Jeśli macie do dyspozycji prysznic, przed każdym wejściem do wody opłuczcie się. W przeciwnym wypadku wchodźcie do wody powoli i stopniowo, pozwólcie swojemu ciału przyzwyczaić się do zmiany temperatury. Nie skaczcie rozgrzani do zimnej wody, może to mieć wpływ na kondycję waszego serca

Pierwsza pomoc

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy tonącemu jest bardzo ważna. W przeciwnym razie nie tylko, że nasza pomoc nie będzie skuteczna ale możemy też sami sobie zrobić krzywdę… Tutaj znajdziecie najważniejsze wskazówki, które każdy powinien zapamiętać:

  • Jeśli widzicie topiącego się człowieka, spróbujcie najpierw rozejrzeć się czy nie znajduje się blisko was coś co moglibyście mu podać lub rzucić z brzegu aby się złapał. Nie skaczcie do wody bez namysłu, wasza interwencja  jest ostatecznością, ponieważ zagraża waszemu bezpieczeństwu.
  • Zanim skoczycie za tonącym do wody, nie zapomnijcie kogoś poinformować o całym zdarzeniu. Najlepiej jednak byłoby ratowanie pozostawić doświadczonemu pływakowi bądź ratownikowi. Tonący wymachuje rękami, kopie i stara się za wszelką cenę wydostać z wody, czym w skutku może was ściągnąć na dno.
  • Jeżeli będziecie skakać za kimś do głębokiej wody, zdejmijcie najpierw ubranie oraz buty. O niebezpieczeństwie skakania do nieznanej nam wody zostało wspomniane już wcześniej.
  • Płyńcie z głową uniesioną nad wodą – w przypadku, że tonący zniknie pod wodą, będziecie w stanie mniej więcej określić jego położenie.
  • Złapcie poszkodowanego szybko i pewnie. Łapiemy go od tyłu i jedną ręką trzymając za żuchwę i holujemy do najbliższego brzegu.
  • Poszkodowanemu po wyciągnięciu z wody postarajcie się jak najszybciej usunąć z ust i nosa błoto, piasek oraz muł, w razie potrzeby należy mu też wyciągnąć język na zewnątrz (w przypadku jego opadnięcia do tylnej ściany gardła)
  • Po wyczyszczeniu ust natychmiast przystąpcie do sztucznego oddychania i sprawdźcie pracę serca. Jeżeli uda wam się poszkodowanemu przywrócić świadomość, wodę z płuc wykaszle sam
  • Nie należy także zapominać o hipotermii – zdejmijcie poszkodowanemu mokre ubrania, otulcie w suchy koc, ręczniki albo ubrania
  • Natychmiast powiadomcie o zajściu pogotowie, najlepiej jeszcze przed wyciągnięciem poszkodowanego z wody

W przypadku, że bierzemy ze sobą nad wodę małe dziecko, należy zachować zwiększoną ostrożność. Na największe ryzyko są narażone dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia, jednakże wszystkie grupy wiekowe są zagrożone, dlatego nigdy nie zostawiajcie dziecka w jakiejkolwiek wodzie (nawet w wannie) bez nadzoru. Basen na ogródku dobrze i szczelnie przykryjcie, dla pewności możecie również postawić wokół niego ogrodzenie. Dzieci starsze niż 14 lat powinny znać podstawy pierwszej pomocy, bardzo często pomaga to w ratowaniu życia. Podczas rejsów statkiem czy też zwykłej przejażdżki rowerkiem wodnym ubierzcie dzieci w kamizelki ratunkowe. A przede wszystkim – nie pijcie alkoholu jeżeli macie pod opieką dziecko.

Czas spędzony nad wodą to świetna zabawa, odpoczynek i relaks. Może jednak zamienić się w prawdziwy koszmar jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni. Uważajcie na siebie oraz na swoich bliskich i rozważnie wybierajcie miejsca, w których będziecie spędzać te upalne, letnie dni. 

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: