Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Recepta na kłótnie w związku

3.sierpień 2018
Recepta na kłótnie w związku

W związku czasami zdarzają się gorsze momenty. Kiedy więc pojawią się czarne chmury, wiesz jak je odpędzić?

Kompromis to szukanie czegoś pomiędzy, jakiegoś rozwiązania odpowiadającego wam obojgu. Jeśli żaden złoty środek nie istnieje, ciężko jest go stworzyć ot tak. A jeśli już jakiś uda się wam wymyślić, z pewnością nie będzie satysfakcjonujący przynajmniej dla jednej ze stron. Każdy człowiek pragnie cudownego i dobrze prosperującego związku, który zgra się z jego osobowością i charakterem. Liczy się wzajmene wsparcie i życie w doskonałej harmonii. Oczywiście to, że będziecie mieli identyczne poglądy i zainteresowania jeszcze wcale nie oznacza, że wasz związek będzie szczęśliwy. Ideałów nie ma. Każde z was uważa, że jego pogląd jest najlepszy, czasem buntuje się i narzuca swoje zdanie temu drugiemu. Kiedy jest to jeszcze kompromis, a kiedy już manipulacja? Jak powinien wyglądać „zdrowy kompromis”? W końcu związek powinien nam pomagać w rozwoju osobistym a nie wręcz przeciwnie.

Różowy początek

Na początku związku każdy z nas ma na nosie różowe okulary. Niestety, nie pozostanie tak na zawsze. Dlatego też później jesteśmy w stanie zrobić cokolwiek, aby uratować ten związek, rozwijać go i zarazem - aby był tym na całe życie. To jednakże może właśnie być przyczyną pojawiających się między wami zgrzytów. Zaczniesz zachowywać się w nienaturany sposób, czym tylko pogorszysz sytuację, przecież zauroczyłeś go taki jaki byłeś.

Najlepsze rozwiązanie to kompromis

Kompromisy to dobre rozwiązanie, można powiedzieć, że są nieodłączną częścią związku, należy je jednak wykorzystywać rozumnie i z umiarem, aby się później nie okazało, że zaczynasz ignorować swoje potrzeby, swoje marzenia, a co gorsza – zmieniasz swój światopogląd. Nie możesz dopuścić do sytuacji, kiedy w związku będziesz poniżany/a. Przez to tak ważne jest wykorzystywanie kompromisów TYLKO w razie konieczności. Spełnianie za każdym razem jedynie jakieś części swojego pragnienia, tylko dlatego, że nie podoba się to tej drugiej osobie, nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie bój się mówić o swoich uczuciach, poproś partnera o szczerą rozmowę. Kompromisy mają za zadanie pomóc utrzymać równowagę w związku. Nie mogą prowadzić do tego, że będziesz się czuć ograniczany/a. Twoje potrzeby powinny być zawsze na pierwszym miejscu.

Czy niektórych kompromisów należy unikać?

Unikaj kompromisów, które są wbrew Tobie. Nie możesz godzić się na kompromis za cenę własnego cierpienia. Pamiętaj, że jeśli zgodzisz się na coś raz, za drugim razem tym bardziej nie będziesz mógł/mogła odmówić. Musisz znać swoje granice i wiedzieć, które decyzje mieszczą się jeszcze w Twojej strefie komfortu. W związku przecież przede wszystkim powinieneś/powinnaś czuć się dobrze, a nie chować głowę w piasek i zadręczać się w samotności.

Jak to zrobić?

Spróbujcie znaleźć źródło problemu

Najczęściej pojawiającym się problemem między partnerami jest różnica poglądów dotycząca finansów. Jeden jest oszczędny, drugi zaś wydaje pieniądze na prawo i lewo. Choć są to dość często pojawiające się różnice, ich skutki zazwyczaj bywają nieuniknione i katastrofalne. Przede wszystkim, podejście człowieka do kwestii finansowych naprawdę trudno zmienić. Nie tak łatwo zmienić drugą osobę. Zależy zatem tylko od Ciebie, jakim sposobem wytłumaczysz swojemu partnerowi swój pogląd i podejście do pieniędzy. Z pewnością już też nie raz kłóciliście się z powodu temperatury w mieszkaniu/domu, czyż nie? Jednemu jest gorąco, drugiemu zimno. I nawet w tak „banalnej” kwestii, potrzebny jest kompromis.

Różnica charakterów

Introwertyk kontra ekstrowertyk – typy charakteru odgrywają bardzo ważną rolę w kwestii kompromisów. Jeden jest cichy, zamknięty w sobie, najpierw pomyśli i dopiero coś powie, podczas gdy drugi zazwyczaj pragnie ciągle coś robić, chodzić między ludzi, najpierw coś powie a później się nad tym zastanowi. Introwertyk najlepiej będzie się czuć w domu, ekstrowertyka przyciągać będzie jak największe towarzystwo. Nie potępiaj swego partnera za to, że jest inny niż Ty. Bierz pod uwagę różnicę charakterów. Przecież gdyby wszyscy byli tacy sami, byłoby nudno. Chciałbyś/chciałabyś kogoś, kto byłby Twoją kopią? Wyobraź sobie, że żyjesz sam/a ze sobą. Czasami człowiek żywiołowy musi ustąpić temu spokojnemu i odwrotnie.

Ty dla mnie, ja dla ciebie

Istnieje wiele rzeczy, które robi Twoj partner czy partnerka, a które niesamowicie Cię denerwują. Weź jednak pod uwagę, że i Ty masz swoje wady, które również mogą być dla niego/niej nieprzyjemne. Zacznijcie więc z kompromisami w stylu: ja pojadę po prezent dla rodziców, a Ty obierz rzeczy z pralni. Życie w związku roi się od takich drobnych kompromisów. Wymyślajcie zatem takie, w których weźmiecie udział oboje, a nie tylko jedno z was.

Zmień swoje oczekiwania

Czy nie zdarza Ci się czasem, że wymyślasz wciąż nowe argumenty tylko po to, aby wyszło na Twoje? Jeśli robisz to podczas kłótni, postaraj się choć na chwilę trzymać swoje emocje pod kontrolą. Ważne abyś wiedział/a czego oczekujesz, nie tylko od związku, ale też od życia. Czasem dobrze jest trzymać się swego zdania, ale niekiedy należy przyznać się do błędu i odrobinę zmienić swe oczekiwania.

Zastanów się nad tym, w czym jesteście jako partnerzy zgodni. Czy są to rzeczy, które mają znaczenie? Jeśli wydaje Ci się, że w obecnym związku wciąż musisz godzić się na ustępstwa, najwyższy czas na to, abyś z niego zrezygnował. Możesz zacząć szukać lepszego partnera z pomocą naszej szybkiej randki lub ankiety randkowej.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: