Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Rozpoczął się rok szkolny… uwaga na wszy

18.październik 2016
Rozpoczął się rok szkolny… uwaga na wszy

Skąd się biorą? Jak się przenoszą? Można się nimi zarazić? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Wesz to mały, bezskrzydły, pasożytniczy owad. Żywi się krwią wyssaną ze skóry głowy. Wszy są najczęstszym problemem dzieci, ale mogą pojawić się również u dorosłych. Mimo tego, że nie przenoszą żadnych chorób, potrafią bardzo uprzykrzyć życie, są zaraźliwe a ich ugryzienia wywołują świąd i podrażnienia skórne. Drapanie zakażonych miejsc może doprowadzić do infekcji. Wszawica jest bardzo zaraźliwa, może szybko przenosić się z człowieka na człowieka, zwłaszcza w różnych instytucjach, grupach, miejscach rozrywkowych lub gdziekolwiek indziej, gdzie możesz spotkać dużo dzieci. Wszy nie potrafią latać ani skakać, mają jednak swoje małe „pazurki”, które umożliwiają swobodne poroszanie się po włosach i skórze głowy. Jedna gnida, z której rozwinie się wesz, potrafi złożyć aż 500 jaj. Wszawica nie zawsze jest oznakiem złej, czy zaniedbywanej higieny. Może pojawić się u każdego, nie tylko u ludzi z niższym statusem społecznym. Występuje również u tych, którzy często myją włosy.

Oznaki wszawicy

Mimo, że wszy są bardzo małe, są widoczne gołym okiem. Możesz zauważyć wesz albo jej jajka, które nazywamy gnidami. Wyglądają jak drobne, jasne albo brązowe kropki, które są przyczepione do każdego włosa z osobna. Gnidy to jajeczka, z których wylęga się wesz. Można by je porównać do łupieżu, istnieje nawet pewne prawdopodobieństwo, że je z nim pomylisz, różnica polega na tym, że nie da się ich usunąć ani trzepaniem ani czesaniem włosów. Wszy wylęgają się z jajeczek (gnid) w ciągu 1-2 tygodni. Po wylęgu są przeźroczyste lub białe i wyglądają niepozornie. Jajka mogą znajdować się zarówno tuż przy cebulkach włosów, jak i na całej ich długości. Dorosła wesz nie jest większa niż ziarenko sezamu. Najczęściej występują w okolicy uszu i ciemienia. Nieleczona wszawica, daje wszom możliwość żywienia się ludzką krwią kilka razy dziennie. Łaskotanie, swędzenie i podrażnienie, w zależności od wrażliwości skóry, może pojawić się nawet po paru dniach od ugryzienia. Skórę głowy prawdopodobnie pokryje czerwone owrzodzenie, którego drapanie może doprowadzić do infekcji bakteryjnych. Na wszawicę są najbardziej narażone dzieci, ponieważ mają większą tendencję do kontaktu fizycznego, dotykania głową głowy kolegi/koleżanki, czy pożyczania sobie czapek. Zwierzęta domowe nie mogą zarazić się wszami.

Jak się ich pozbyć?

W aptece znajdziesz kilka preparatów, które gwarantują natychmiastowe zlikwidowanie pasożyta. Decydująca będzie jednak długość włosów. Jeżeli włosy są krótkie, wyleczenie wszawicy i pozbycie się gnid będzie o wiele łatwiejsze. W każdym razie nie możesz liczyć na to, że umycie włosów zwykłym szamponem rozwiąże problem. Proces leczenia trwa kilka dni, w przypadku długich włosów, nawet tygodni. Oprócz preparatu na wszy, należy zakupić również specjalny grzebień tzw. wszawik. Do niektórych droższych preparatów jest dołączany za darmo. Szampon przeciw wszom i specjalny grzebień pomogą Ci pozbyć się niechcianych pasożytów z głowy. Na gnidy jednak nie zawsze to wystarczy.

wszawica u dzieci

Kilka rad, które możesz znaleźć w internecie

  • Używaj ceramicznej prostownicy do włosów, spali gnidy. Jednakże z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie przyniosło to rezultatów, oczywiście poza prostymi włosami.
  • Umyj włosy octem. To również nie zdało u nas egzaminu.
  • Zafarbuj włosy. To dobry sposób dla dorosłych, jeśli użyta zostanie prawdziwa farba z nadtlenkiem wodoru, lecz u dzieci, zwłaszcza małych dziewczynek z długimi włosami, nie jest to dobre rozwiązanie.
  • Myj włosy szamponem dla psów. Tak, szamponem dla psów. Ten sposób mamy wypróbowany i działa.
  • Czesanie na mokro, jest alternatywą przede wszystkim dla starszych dzieci. Mówi się też, że dobrze jest użyć wazeliny, majonezu lub oliwy z oliwek, powinny udusić pasożyty. Tego sposobu nie wypróbowałam, więc pozostawiam to wam.

Czy dzieci muszą zostać w domu?

Muszą. Zdecydowanie na kilka dni dzieci powinny zostać w domu. Nie należy ich posyłać do szkoły już na drugi dzień po umyciu głowy i aplikacji preparatu. Jedno umycie nie rozwiąże problemu, musisz się trzymać wskazówek zamieszczonych na opakowaniu preparatu przeciwko wszom i kontrolować codziennie skórę głowy. Gnidy, które przeżyły możesz usnunąć z włosów paznokciem.

Jak zapobiec szerzeniu się wszy i ich nawrotom?

  • Wypierz wszystkie prześcieradła i ubrania, które w ostatnim czasie używano lub noszono, do prania użyj wody o temperaturze przynajmniej 50 stopni. Jeżeli masz suszarkę, susz wyprane rzeczy przynajmniej 20 minut.
  • To, czego nie możesz wyprać, zamknij w workach próżniowych na przynajmniej 3 dni. Mamy na myśli na przykład wielkie pluszaki.
  • Jeżeli masz w domu dywany, porządnie je odkurz, a następnie wyrzuć worek z odkurzacza.
  • Zdejmij pokrowiec z fotelika dziecięcego i wypierz go. Często podczas likwidacji wszy zapominamy o foteliku dziecięcym, choć jest on używany przez większość rodzin nawet kilka razy dziennie.
  • Pamiętaj o grzebieniach, gumkach do włosów, opaskach, czapkach, szalikach itd. zamocz je przynajmniej na godzinę do wody z szamponem przeciwko wszom i gnidom, albo do silnego koncentratu wody z alkoholem lub octem. Możesz później wyprać je z pozotałymi rzeczami albo po prostu wyrzucić.
  • Nie używaj suszarki do włosów. W internecie możesz znaleźć informacje, że suszenie szuszarką może pomóc spalić wszy i gnidy. Jednakże nie powinno się jej używać, ponieważ podczas suszenia może dojść do rozprzestrzenienia się ich dalej.
  • Kiedy usuniesz pasożyta z włosów, nie musisz godzinami sprzątać ani dzwonić po deratyzatora, po odpadnięciu wesz długo nie przeżyje.
  • Profilaktycznie użyj olejku z drzewa herbacianego. Jeżeli dowiesz się, że gdzieś, gdzie chodzicie pojawiają się wszy, kup ten olejek. Działa bardzo dobrze.
  • Dawniej jako środek na wszy używano nafty, dzisiaj już się go nie stosuje, ponieważ jest bardzo niebezpieczny i niezwykle łatwopalny.

Na co uważać?

  • Ty i Twoje dzieci unikajcie kontaktu z głowami innych dzieci podczas sportu, w szkole, w przedszkolu...
  • Nie pożyczaj czapek, kapeluszy, szalików, grzebieni, ręczników, kasków i innych nakryć głowy, oraz tego co się jej bezpośrednio dotyka, lub mogło dotknąć.
  • Dbaj o profilaktykę, jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że w Twoim otoczeniu mogły pojawić się wszy.
  • Codziennie kontroluj skórę głowy.
  • Nie używaj ogólnodostępnych poduszek i prześcieradeł.

Źródło:http://www.healthline.com/health/lice/how-long-do-lice-live

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: