Świetlna terapia - pomaga ciału i duszy
Niemusimy popadać w skrajności, abyśmy poczuli większe zmęczenie w trakcie zimowych miesięcy. Krytycznym czasem jest głónie styczeń, ostatnio najbardziej depresyjnym dniem został ogłoszony poniedziałek 19 stycznia. Zacząć ze świetlną terapią nigdy nie jest za późno, dni są stale krótki, przychodząc do domu padamy do łóżka. Popadamy w strach, ze słońce już nie wróci. Większość ludzi idzie do pracy przy zmroku a światła dziennego niemal w ogóle nie doświadcza, a żarówki w biurach tylko bardziej przytłumaczają.
Dowodem negatywnego wpływu absencji dziennego światła na układ krążenia, innymi słowy na wewnętrzny zegar biologiczny, są znane już od dawna. Od dawna badany jest wpływ zmroku na ludźką psychikę, w poszukiwaniu leku na afektywną sezonową depresje trudzą się m.in Medyczne Uniwersytety w Południowej Karolinie. Głównym badaczem jest Gary Aston-Jones, który twierdzi, że niedostatek światła dziennego może powodowac zmiany w mózgu, które się przejawiają odmiennym zachowaniem i mogą prowadzić do głębokiej represji. Testy w laboratoriach to potwierdzają, że dzikie zwierzęta podczas zmroku dostawają więcej stresu, i trudniej sobie z nim radzą.
Światło rozwiązaniem na zimowe dolegliwości
Skutki świetlnej terapii są widoczne już po pierwszych pięci dniach: zmniejsza się zmęczenie, pomału zaczyna się zwiększać fizyczna aktywność, poprawia się humor. Pozytywnym wpływ jest widoczny szczególnie u pacjentów, z silnymi dolegliwościami zimowej depresji.
Aby skorzystać ze świetlnej terapii nalezy udać się do jednego z centrów relaksacyjnych lub możecie sobie to przygotować samemu w domu. W Internecie można znaleźć w sprzedaży różne rodzaje lamp z pełnospektralną symulacją słońca, które mogą w walce z depresją. „Kochane słoneczko“ produkt pochodzący z Finnlandii, który już na dobre zadomowił się w domach w Finnlandii. W sprzedaży dostępne są nietylko multifunkcyjne symulatory w kształcie panelów, ale także elementy dekoracyjne, które doskonale wtopią się w styl jakiegokolwiek mieszkania.
Komu nie wystarczą symulatory słońca, może zainteresowac się infrasauną. Te zawierają kolorową chromoterapie. Polega to na używaniu różnej długości światła lamp LEDowych w wodzie. Diody podświetlają wodę, a za pośrednictwem wzroku światło dostaje się do ciała i w ten sposób wpływa na funkcje organizmu.
Który kolor pomoże wam?
Biały - Jesienią i Zimą wspomaga wytwarzanie serotoniny, dzięki czemu wzmacnia układ nerwowy i jakość snu. Pozytywny wpływ ma tez na serce i układ krążenia, trawienie i kondycje oraz bystrość wzroku.
Pomarańczowa – Wspomaga poczucie bezpieczeństwa, pomaga oczyścić skórę, oczyszcza z toksyn i wspomaga zwalczanie celulitu. Poprawia kondycje i gładkość skóry - używana w kosmetyce.
Żółta – Wspomaga pracę płuc i aktywność fizyczną, stymuluje krwioobieg oraz wymianę cieplną. Również pomocna w kuracji odchudzającej. Źółta barwa jest charakterystyczna dla topazu, który pomaga cofnąć impotencje, zregenerować żylaki, celulit oraz astmę.
Zielona – Odstresowywuje i uspokaja, działa przeciw bólu serca spowodowanego długotrwałym stresem, zmęczeniem i niewyspaniem
Niebieska – Uspokaja, pomaga w głębszej medytacji, poprawia spanie, bóle głowy, bóle szyi. Poprawia koncentracje i zmniejsza strach. Wpływa także na aptetyt, zmniejszając łaknienie.
Fioletowa – Podobnie jak niebkieska poprawia na układ nerwowy i poprawia sen, odstresowywuje i ma oczyszczające efekty. Poprawia również gojenie ran i walkę z celulitem.
Czerwona – Jest zalecana osobą, z nadciśnieniem, pobudza psychiczną aktywność i motywuje. Zapobiega skórczą mięśni, pobudza serce i reguluje ciśnienie.
[paf]
Źródło: http://www.scientificamerican.com/article/down-in-the-dark/
http://www.rajwellness.cz/clanky/infrasauna-svetelna-terapie/
http://www.zimnideprese.cz/produkty/category/plnospektralni-simulatory-slunce