Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Urodziło się nam dziecko

15.grudzień 2015
Urodziło się nam dziecko

Jak się zmieni związek po narodzeniu dziecka? Narodziny dziecka to dla obojga rodziców dar z nieba. Tylko, że nikt, kto doświadcza tego szczęścia po raz pierwszy, nie jest przygotowany na to co przyjdzie później. Cieszyliście się na dziecko, a po początkowej ekscytacji pojawił się stres, niewyspanie i kłótnie z partnerem? Jak odzyskać utraconą równowagę? Aby partnerzy poradzili sobie ze wszystkim bez konfliktów, powinni porozmawiać i ustalić zasady, których się będą trzymać po urodzeniu dziecka.

Pojawienie się niemowlęcia jest najważniejsze w waszym związku. To wydarzenie, które wypełni całą waszą relację. Uważa się, że narodziny dziecka umocnią związek, jednakże może też na niego wpłynąć negatywnie. Jest to dla was radosne wydarzenie. Wielka zmiana, która rzutuje niekorzystnie na obojga partnerów. Jeżeli ciąża była planowana, mamy wówczas do czynienia z ekscytacją, która pojawia się w was i w waszym otoczeniu. Te uczucia mogą zamienić się w coś całkowicie odwrotnego. Mowa tutaj o bardzo ciężkim teście, przez który związek musi przejść. Test ten zaczyna ciążą. W tym czasie w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian, w tym homonalnych, a co się z tym wiąże, pojawiają się wahania nastrojów. Kobieta wyczuwa obecność dziecka, jeszcze zanim pojawi się ono na świecie i przygotowuje się na jego przyjście. Wszystko zależy od tego, jak ten okres będzie przeżywać jej partner. Oczywiście są pary, które nawet w okresie ciąży nie odczują żadnej zmiany i będą spokojni. Jednak po narodzinach dziecka życie obojga przyszłych rodziców wywróci się do góry nogami. Należy zmierzyć się ze zmianą ról w związku oraz społeczeństwie. Skończy czas dzikich imprez a mężczyzna nie będzie już dla kobiety już tym jedynym i najważniejszym. W przeszłości rola kobiety i mężczyny była jasna – on stara się o utrzymanie rodziny, ona zajmuje się domem i dziećmi. Obecnie kobiety również realizują się w pracy i pójście na urlop macierzyński może być dla nich ciężke. Ciężkie będzie również odnalezienie się w nowych rolach – kobieta będzie teraz w pierwszym rzędzie matką, mężczyzna ojcem. Niemowlę będzie mieć swoje potrzeby, z którymi trzeba sobie poradzić. Nie można ich przesunąć na później. To wytwarza ciśnienie, które oddziałuje na was oboje i może prowadzić do kłótni. Ważna jest spokojna rozmowa, najlepiej jeszcze przed narodzeniem dziecka, wyjaśnienie sobie jak podzielicie się obowiązkami.

„Kobieta, która w większości przypadków zostaje w domu z dzieckiem, szybko zaczyna mieć wrażenie, że jej życie toczy się tylko wokół niemowlaka i domu, jest odcięta od społeczeństwa i traci poczucie samorealizacji. Zaś mężczyzna, który cały dzień spędza w pracy a wieczorem wraca do domu, do żony, która zajmuje się tylko dzieckiem, może czuć się zepchnięty na dalszy plan. Jeżeli nie pozwoli mu na zajmowanie się dzieckiem bez jej nadzoru, będzie utrudnione lub całkowicie uniemożliwione wytworzenie głębszej relacji między ojcem i dzieckiem.” twierdzi specjalista od relacji międzyludzkich, psycholog Karel Humhal. Partnerzy mogą zacząć szukać zrozumienia gdzieś indziej. Kobieta zbytnio skupia się na dziecku, mężczyzna zaczyna realizować się gdzieś indziej, ponieważ swój czas zacznie spędzać w pracy lub z kolegami. W najgorszym wypadku partnerskie problemy zaczyna się rozwiązywać romansem. Oboje stają się dla siebie coraz bardziej obcy. Co robić aby nie doszło do kryzysu w tym, paradoksalnie najszczęśliwszym okresie w związku?

 rodzicielstwo

Kiedy macie już dziecko w domu

Dziecko w pierwszych tygodniach swego życia wymaga całej Twojej uwagi, musisz je co chwilę karmić, przewijać i uspokajać. Nie wyśpisz się porządnie ani Ty ani Twój partner. Na którego głowie z kolei będzie odpowiedzialność za utrzymanie całej rodziny. A to także nie jest zabawa. Nie ma się więc co dziwić, że wraca do domu nieswój lub coraz później. Od czasu do czasu będzie wolał spędzić czas z kolegami w barze. Być może będziesz się czuła sama z tym wszystkim, z płaczącym dzieckiem, w szczególności na samym początku, kiedy jeszcze nie jesteście do siebie przyzwyczajeni jako mama i dziecko. Od partnera oczekujesz więcej cierpliwości, czułości, uwagi i pomocy, które niekoniecznie będzie w stanie Ci dać w takiej ilości w jakiej byś potrzebowała. On może czuć się równie nieprzyjemnie. Cała Twoja uwaga skupiać się będzie na dziecku, przez co może mieć wrażenie, że odsuwasz go na dalszy plan. Tym bardziej jeżeli po całym dniu masz ochotę tylko na sen, a on chciałby od Ciebie trochę czułości. W waszym związku w ten sposób może łatwo dojśc do kryzysu. Oto kilka rad, które dla was mamy aby tak się nie stało.

Dajcie sobie czas

Uświadomcie sobie, że ten szok będzie trwać tylko jakiś czas. Niemowlę i wy szybko przywykniecie do nowego trybu życia. Po sześciu tygodniach hormony kobiety wrócą do normy, a ojciec nauczy się zajmować dzieckiem. Znikną wasze problemy a wróci pewność siebie. Będziecie szczęśliwi, kiedy uda się wam po raz pierwszy wykąpać dziecko bez trzęsących się rąk. Zanim dziecko przybiegnie do taty z płaczem, prosząc o pomoc potrzeba dużo czasu i kompromisów. Nie wszystko będzie proste a nerwy będą u was na wysokim poziomie. Wszystko jednak się pewnego dnia skończy i do waszego domu wróci spokój.

Rozmawiajcie

O problemach, uczuciach i to nie tylko przy narodzinach dziecka. Tylko nie zasypuj go wszystkim, od razu kiedy wróci z pracy. Mężczyzna potrzebuje po powrocie do domu mieć poczucie, że wrócił do miejsca gdzie ma spokój i ciepło domowego ogniska. Daj mu odetchnąć i jeżeli coś dla niego przygotowałaś – zaserwuj mu ciepły posiłek. Później z pewnością chętnie Cie wysłucha i wyrazi swoje zdanie. Pamiętaj jednak, że podczas oglądania sportowych wydarzeń również nie jest ten odpowiedni moment na rozwiązywanie problemów, możesz tylko doprowadzić do kłótni.

Proś o pomoc i nie bój się

Nie miej złudzeń, nie wszystko uda Ci się ogarnąć na piątkę. Opieka nad dzieckiem i zajmowanie się domem to ciężka praca i musisz znaleźć czas także dla siebie. Jeżeli nie dajesz sobie rady, poproś o pomoc babcię, jeśli ona nie może, spróbuj znaleźć pomoc domową, która przynajmniej raz na jakiś czas zajmie się pracami domowymi.

Znajdź przyjaciółkę

Możesz mieć wiele koleżanek, ale one jeszcze nie mają dzieci, więc ciężko im będzie zrozimieć jak męczące jest wstawanie w nocy oraz opieka nad dzieckiem i zajmowanie się nim np. w trakcie choroby.

Pozwól mu się wykazać

Jeżeli chce Ci pomóc, to przecież dobrze, daj mu na to szansę i wspieraj go. Wszystko mu spokojnie wytłumacz i niebój się go pochwalić.

Nie zapominajcie o sobie

Znajdzcie chwilę i dla siebie nawzajem. Kiedy niemowlę śpi, możecie zająć się sobą, zrzucić stres, który na was ciąży i popracować nad waszym związkiem.

 

Źródła: 

http://www.narozeni.cz/narozeni-miminka-vnitrni-muz-vnitrni-zena-a-narozeni-ditete

http://www.dama.cz/laska-a-vztahy/vztah-muze-a-zeny-po-narozeni-ditete-8919

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: