W maju jak w raju!
Maj od niepamiętnych czasów uważany jest za miesiąc zakochanych. Zadedykowany młodzieży, świętowaniu płodności oraz przyjściu wiosny. Świętują nie tylko młodzi, ale również ci starsi, ciągle zakochani, którzy dają młodszym nadzieję, że ich miłość przetrwa. Paradoksalnie jednak maj przecież zaczynamy od Święta Pracy!
1 maj – Święto Pracy
Od 1890 roku 1 maja prawie na całym świecie obchodzi się Święto Pracy. Możemy powiedzieć, że w okresie socializmu było to to najważniejsze święto. Organizowano pochody pierwszomajowe, machano flagami i noszono transparenty. Uczestnictwo było obowiązkowe. Święto Pracy mamy do dziś, lecz teraz już każdy może je obchodzić tak, jak mu się podoba. Dla większości Polaków oczywiście jest to oficjalny, pierwszy dzień majówki, czyli długiego weekendu.
3 maj – Konstytucja 3 maja
Dla wielu z nas 1 i 3 maj to po prostu dni, dzięki którym mamy dłuższy weekend. Zapominamy na to, co tak naprawdę świętujemy. 3 maja 1791 roku uchwalona została ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów (państwa złożonego z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego). Przyjmuje się, że była to pierwsza nowoczesna, spisana konstytucja w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej). Zatem mamy z czego być dumni! Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja to m.in równowaga władzy, czyli wprowadzenie trójpodziału władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą oraz prawo powszechnej niepodległości.
Świętowanie
Dla naszych przodków maj odgrywał bardzo ważną rolę, ponieważ znajduje się dokładnie pomiędzy wiosenną równonocą a letnim przesileniem. Celtowie w nocy z 30 kwietnia na 1 maja obchodzili święto Beltain, czyli rozpoczęcie lata.
My dzisiaj świętujemy na różne sposoby. Każdy z nas przede wszystkim ma nadzieję, że na te wolne majowe dni dopisze pogoda, ponieważ najlepsza majówka to ta, w promieniach słońca. Możemy iść z naszym ukochanym/ukochaną na spacer, wyjechać z miasta czy po prostu spędzić czas ze znajomymi. Majówka już trwa, ale maj dopiero się zaczyna – będzie się działo!
Dni studentów
Juwenalia
Nazwa juwenalia pochodzi z łacińskiego luvenalia – igrzyska młodzieńców, czyli święto studentów obchodzone w maju. Swój początek miały już w XV wieku, w Krakowie, gdzie obchodzono święto studentów. Obecnie obchodzone są zazwyczaj kilka dni po sobie, w różnych miastach i w różnych terminach. Zaczynają się symbolicznym przekazaniem studentom kluczy do bram miasta przez prezydentów danych miast. W czasie Juwenaliów organizowane są imprezy kulturalno-sportowe. Uczestniczą w nich przede wszystkim studenci, ale w zależności od miasta mogą też w nich wziąć udział pozostali mieszkańcy.
Dni studentów nie wszędzie są znane jako Juwenalia, mogą mieć różne nazwy...
W zależności od nazwy uczelni:
- Agronalia (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
- APSurdalia (Akademia Pedagogiki Specjalnej)
- ARTenalia (jako wspólne juwenalia Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu)
- AWFalia (Akademia Wychowania Fizycznego)
- Ekonomalia (Uniwersytet Ekonomiczny)
- Elkonalia (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej)
- Kulturalia (od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – w skrócie KUL)
- Medykalia (Uniwersytet Medyczny)
- MegaWat (Wojskowa Akademia Techniczna)
W zależności od miejsca:
- Bachanalia (Uniwersytet Zielonogórski; Bachus – bóg wina)
- Cieszynalia (Uniwersytet Śląski filia w Cieszynie)
- Czyżynalia (Politechnika Krakowska – akademiki PK znajdują się na Czyżynach)
- Delfinalia (Akademia Morska w Gdyni)
- Feliniada (od akademików Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, znajdujących się w dzielnicy Felin)
- Gardenalia (Uniwersytet Warszawski)
- Jackonalia (od nazwy ratusza zwanego Jackiem)
- Kickolania (od legendarnego smoka, żyjącego w Suchej Beskidzkiej)
- Kortowiada (Kortowo – kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)
- Kozienalia (UMCS w Lublinie; nawiązanie do koziołka w herbie miasta)
- Lachonalia (od Lachów Sądeckich; Nowy Sącz)
- Marinalia (Akademia Morska w Szczecinie)
- Neptunalia (Uniwersytet Gdański)
- Piastonalia (wspólne juwenalia Uniwersytetu Opolskiego oraz Politechniki Opolskiej)
- Pogonalia (Politechnika Białostocka – za czasów WSI)
- Technikalia (Politechnika Gdańska)
- Ursynalia (od kampusu SGGW na Ursynowie)
- Wittigalia (Politechnika Wrocławska; Wittigowo – kompleks domów studenckich Politechniki Wrocławskiej znajdujący się na zbiegu ulic Edwarda Wittiga (od której pochodzi nazwa) i Zygmunta Wróblewskiego)
W zależności od kierunku studiów:
- Psychonalia (Uniwersytet Warszawski)
W zależności od lokalnej gwary:
- Igry (Politechnika Śląska)
W zależności od nazw własnych:
- Hasiornalia - Tydzień Kultury Studenckiej (Politechnika Koszalińska)
Kto? Kiedy? Gdzie?
Juwenalia Krakowskie w tym roku odbędą się w dniach od 15 do 20 maja. Wystąpią m.in. Strachy na Lachy, Happysad, Enej, czy Zeus. Szczegóły możesz znaleźć tutaj.
W Katowicach odbędą się Juwenalia Śląskie. Koncerty będą miały miejsce w dniach od 22 do 26 maja. Oficjalnie program nie został jeszcze ogłoszony, ale wiemy już na pewno, że 24.05 na scenie będziemy mogli zobaczyć między innymi Nocnego Kochanka i Palucha. Na konkretne informacje możesz czekać pod tym adresem.
Prawdziwa parada gwiazd szykuje się na Juwenaliach w stolicy naszego kraju- Warszawie. Świętowanie rozpocznie się 10 maja i potrwa aż do 9 czerwca. Zagrają m.in.: Fisz Emade, Łona, Miuosh, Sławomir, Wilki, Krzysztof Krawczyk, Lao Che i Jamal. Szczegóły znajdziesz tutaj.
Na Piastonaliach w Opolu, które odbędą się od 21 do 26 maja będziecie mieli okazję na żywo zobaczyć i posłuchać m.in. Żakinadę, która co roku jest jedną z największych atrkacji imprezy.
Jeżeli interesują Cie Juwenalia w Poznaniu, Rzeszowie, Płocku, Białymstoku, Częstochowie czy Gliwicach możesz skorzystać z tej stronki tam uzyskasz wszystkie potrzebne informacje.
Maj jak zwykle upłynie nam pod znakiem imprez na świeżym powietrzu. Wykorzystajcie ten czas jak możecie najlepiej, lecz wszystko ze zdrowym umiarem. Jeżeli nie masz z kim wybrać się na tegoroczne koncerty, zarejstruj się na naszym portalu randkowym i poznaj tego idealnego partnera/ tę idealną partnerkę!
Życzymy wszystkim udanej i pogodnej majówki!
[nk]