Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

W weekend spełnij swe życzenie!

12.sierpień 2016
W weekend spełnij swe życzenie!

Spada gwiazda, powiedz życzenie! W weekend czeka na nas całe mnóstwo spadających gwiazd, będzie to najlepsza okazja na to, aby wypowiedzieć wszystkie swoje najskrytsze pragnienia. Później pozostaje już tylko czekać aż się spełnią.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o Perseidach pochodzą z 36 roku, z Chin. Później pojawiły się kolejne z Korei i Japonii. Najśmieszniejsze porównanie i wyjaśnienie tego meteorologicznego zjawiska stworzyli Rzymianie, którzy tłumaczyli to jako ejakulację boga Priapa. Pierwsze obserwacje w Europie przeprowadzono w 811 roku. Jednakże dopero w 1762 roku jeden Holenderczyk- Pieter van Musschenbroeck, odkrył, że zjawisko to powtarza się każdego roku  sierpniu. Następnie w 1835 roku belgijski astronom Adolphe Quetelet opublikował informację, że ten sierpniowy fenomen powstaje w gwiazdozbiorze Persea. Dlatego też, możemy spotkać się z nazwą- Perseidy. Na kometę Swift-Tuttle i jej powiązania z tym zjawiskiem zwrócił uwagę w 1861 roku włoski astronom Giovanni Schiaparelli.

Co wywołuje Perseidy?

Kometa Swift-Tuttle jest największym obiektem stale poruszającym się wokół Ziemi. Wielkość tej komety wynosi 26 kilometrów. Spadające perseidy to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle.  Ten ostatni pojawił się w okolicach Ziemi w trakcie swojej trasy wokół Słońca w 1992 roku, następny będzie w 2126 roku. Jeśli będziesz obserwować ten kosmiczny pył, zobaczysz kawałki komety, które wchodząc do naszej ziemskiej atmosfery ulegają spaleniu w jasnym błysku światła. Ty zobaczysz to jako promienny pas „spadających gwiazd”, podczas gdy prędkość ich lotu i spalania wynosi 59 kilometrów na sekundę. Jeżeli pył dostanie się do atmosfery, nazywamy go meteorem, jeżeli przeleci przez atmosferę zanim się spali, meteorytem.

zyczenie

Kiedy na nie patrzeć?

Ziemia będzie w pobliżu komety Swift-Tuttle od 17 lipca do 24 sierpnia. W 2016 roku kosmiczny pył perseidów był najsilniejszy w nocy z 11 na 12 sierpnia 2016. Deszcz meteorytów będzie najlepiej widoczny na północy, w gwiazdozbiorze Persea. Pełnia przypada na 18 sierpnia, wtedy też będzie największe prawdopodobieństwo, że zobaczysz więcej meteorytów, niż w którykolwiek inny dzień.

Jak najlepiej zobaczyć meteory?

Najlepsze miejsce do obserwacji kosmicznego pyłu będzie gdzieś poza miastem. W mieście bowiem przeszkodą będą światła uliczne. Według naukowców, zajmujących się astronomią, na niebie powinno być widocznych aż 200 meteorów na godzinę. To oznacza 3 meteory na minutę. Zobaczysz słabo świecące paski, jak i wielkie ogniste kule. Do obeserwacji nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu ani wiedzy astronomicznej.

Bez zbędnych problemów możesz podziwiać to fantastyczne widowisko, dlatego nie siedź w domu, wyjdź na zewnątrz, zrób sobie wycieczkę poza miasto. Zróbcie sobie romantyczny piknik i cieszcie się „nieziemskim przedstawieniem”. Oczywiście możecie też wybrać się do obserwatorium, z pewnośćią wiele z nich będzie otwartych. Informacje dotyczące godzin otwarcia lepiej jednak sprawdzić wcześniej. Jedyne co mogłoby obserwacje skomplikować jest pogoda. Niestety na to nie mamy wpływu, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nic nie przeszkodzi nam w podziwianiu tego cudu natury.

Źródło: https://cs.wikipedia.org/wiki/Perseidy

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: