Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Winne są emocje

10.kwiecień 2017
Winne są emocje

Emocje mają różne oblicza, mogą też bywać zmienne. Szczęście może zastąpić zawód z prędkością światła.

Zrozumienie ludzkich emocji jest ważne, nie tylko w życiu codziennym, ale również dla zdrowia waszego zwizku. Odczucia tworzą w mózgu określone substancje chemiczne, wpływają na to jak się czujemy i zachowujemy w stosunku do otoczenia. Twój nastrój zmienia się na podstawie emocji. Czasem czujesz przypływ negatywnych emocji, czasem zaś pozytywnych. To wszystko ma wpływ na to jak zachowujesz się w stosunku do swojej partnerki/ swojego partnera. Zdarza się, że emocje wytworzą negatywne uczucia, przez co później pojawiają się kłótnie i problemy w związku. Emocje odgrywają bardzo ważną rolę, nawet jeżeli dopiero się poznajecie. Jeśli będziesz mieć pozytywne nastawienie, świat padnie do Twych stóp, w przeciwnym wypadku będziesz roztaczać wokół siebie negatywne emocje, które odczują również inni. Emocje jak już wspomnieliśmy są zmienne. Tylko od Ciebie zależy jak je ukierunkujesz.

Kiedy i jak odróżnić emocje od nastroju?

Abyśmy lepiej zrozumieli emocje, musimy skupić się na trzech fundamentalnych czynnikach, fizjologicznych reakcjach, subjektywne przeżycia i ekspresywne reakcje. Emocje i zachowanie większości ludzi będą dla nas o wiele bardziej zrozumiałe jeśli będziemy mieli jakieś pojęcie o tym, jak działają emocje. Zazwyczaj ludzie nie potrafią odróżnić od humorków od emocji. Specjaliści i psycholodzy nie mają z tym problemu. Główna różnica między emocjami i nastrojami jest dla nich oczywista. Emocje są krótkotrwałe, aczkolwiek intensywne. Emocje są też konkretniejsze i zazwyczaj mają jasno zdefiniowaną przyczynę. Dzięki emocjom możesz odczuwać krótkotrwałą złość i krótkotrwałą radość. Nastroje natomiast są długotrwałe i spokojniejsze. Może się zdarzyć, że będziesz mieć zły humor tak po prostu, już po przebudzeniu i nie będziesz w stanie określić jego przyczyny.

Trzy fundamentalne czynniki emocji

Subjektywne przeżycia

Przeżywanie wydarzeń a następnie emocji z nim związanymi jest dla każdego subjektynym odczuciem. Nie każdy cieszy się tych samych rzeczy, w taki sam sposób. Dotyczy to złości, zdenerwowania, smutku oraz radości. Reakcje mogą być delikatne, ale mogą też być nad wyraz agresywne. Dodatkowo emocje mogą się łączyć i przeplatać. Kiedy na przykład pójdziesz na ważne spotkanie albo wybierzesz się w daleką podróż, będziesz odczuwać zdenerwowanie i podniecenie jednocześnie. Emocje mogą następować po sobie, ale mogą też nagle zniknąć wszystkie. Różne rodzaje emocji mogą się przeplatać również podczas pierwszej randki. Będziesz z jednej strony ciekawy, podekscytowany, ale też przesadnie zdenerwowany.

Fizyczna reakcja

Reakcje dotyczące naszych emocji mogą również objawiać się w sposób fizyczny. Twoje tempo może przyśpieszyć, ręce zaczną się pocić, ale możesz też odczuwać w brzuchu tzw. motylki. Twój system nerwowy na podstawie emocji potrafi ujawnić się pod postacią najróżniejszych reakcji ciała.

Ekspresywna reakcja

Każdy z nas posiada tzw. inteligencję emocjonalną. Jest to zdolność rozumienia emocji otaczających nas ludzi. Ważna jest mowa ciała, która jest tego nieodłączną częścią. Istotną rolę odgrywają też kwestie kulturowe.

winne sa emocje

Jak emocje wpływają na związek?

Kiedy pojawią się konflikty, zwróć uwagę w jaki sposób zwracacie się do siebie nawzajem. Niektóre słowa pod włpywem emocji mogą być prawdziwym starterem konfliktów, dlatego musicie oboje być ostrożni i unikać słów, które mogłyby wywołać negatywne emocje. Jeśli wiesz, że niektóre konkretne słowa i wyrażenia mogą wywołać konflikt, postaraj się ich unikać. Naucz się mówić prosto z serca, ale bez gniewu, przekleństw i obrażania. Emocje są bardzo skomplikowane, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Które emocje mają negatywny wpływ na związek?

Obawa

Wrażenie, że zrobiłeś coś źle. Zapomniałeś o rocznicy, nie wyprasowałeś koszul itd. Tego typu obawy są częścią związku i są całkowicie normalne.

Złośliwość

Partner albo partnerka, próbuje Ci coś wytłumaczyć, a Ty z nieobecnym wzrokiem myślisz sobie swoje. Tak samo jak wtedy, kiedy szuka czegoś ważnego, a Ty dokładnie wiesz gdzie się to znajduje, lecz jej/jemu nie pomożesz. Takie zachowanie zdecydowanie nie wpływa dobrze na związek.

Wyrzuty

Wybierzesz się na zakupy a zamiast nowego żelazka kupisz sobie parę butów, przyjdziesz do domu a partner zacznie robić Ci z tego powodu wyrzuty. Jak wtedy, kiedy posłałeś partnera po proszek do prania a on jako bonus przyniósł nowe pudełko z narzędziami, choć wie, że wasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza.

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z emocjami, najlepiej zrobisz zwracając się z prośbą o pomoc do specjalisty, w Warszawie, Bydgoszczy, Poznaniu, czy jakimkolwiek większym mieście.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: