Z miłości do zdrowia: 8 sposobów na usunięcie cukru z diety
1. Jedz p o w o l i
Po pierwsze nie da się zrezygnować z cukru z dnia na dzień. Badania udowodniły, że cukier uzależnia aż 8 razy silniej niż kokaina! Nagłe usunięcie go z diety mogłoby mieć katastrofalne skutki. Nasz organizm będzie się buntował i co najgorsze – ze zdwojoną siłą domagał się tego, co do miał zapewnione na codzień. Zamiast się odprężyć, będziesz się ciągle zadręczać i marzyć o słodkim pączku. Na początek postaraj się ograniczyć słodkie przekąski o połowę. Wszystkie posiłki, nie tylko te słodkie, zaś spróbuj jeść wolniej. Dlaczego? Otóż badania wykazały, że wtedy jemy nawet o 12% mniej niż, kiedy jemy szybko. Delektuj się każdym kęsem – wyjdzie ci to na zdrowie! Ogranicz też spożywanie posiłków i podjadanie przed komputerem i telewizorem, wtedy choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, zjadamy o wiele więcej niż normalnie.
2. Pół na pół
Lubisz popijać słodkie napoje? W twoim domu pełno jest słodkich soków? W takim razie na początku spróbuj rozcieńczać je wodą. Pół szklanki wody na pół szklanki soku. Tak samo możesz robić np. z jogurtami – słodki owocowy mieszaj z naturalnym. Po około 2 tygodniach zacznij zmniejszać proporcje, aż z czasem przywykniesz do naturalnych, niesłodzonych wariantów najpojów i przekąsek.
3.Jedz w dobrze oświetlonym miejscu
Podobno ostre światło sprawia, że jesteśmy o wiele bardziej świadomi tego, co jemy. Zwracamy też większą uwagę na nakładane i zjadane porcje. Dlatego właśnie warto siadać do posiłku przy pełnym świetle.
4. Jedzenie popijaj miętowym naparem
Pijąc wspomniane wyżej słodkie napoje możesz do organizmu dostarczyć nawet 50 g cukru dziennie. To o wiele więcej, niż uznawana bezpieczna dawka. Kiedy już nauczysz się ograniczać ilość słodkich napojów w swojej diecie, zastąp je herbatą miętową. Kiedy zaparzysz ją sobie do obiadu, jej zapach sprawi, że zjesz mniej i przejdzie ci ochota na słodycze. Po jedzeniu wypij napar, mięta doskonale poprawia trawienie. Oprócz mięty, pij też dużo wody. O zachcianki o wiele łatwiej, kiedy człowiek jest odwodniony.
5. Zamiast jeść, wybierz się na spacer
Masz ochotę na czekoladę? Zamiast podjadać wybierz się na krótki spacer! Badania potwierdzają, że umiarkowany ruch działa na nasz organizm niczym czekolada, mianowicie wytwarza endorfiny – hormony szczęścia. Kiedy już czujemy się szczęśliwi, po co nam kolejny kawałek czekolady?
6. Chrup na zdrowie!
Słodkie i kaloryczne przekąski zastąp tzw. „zdrowymi” słodkościami. O czym mowa? O świeżych owocach lub orzechach. Oczywiście tych niesolonych, niesmażonych, bez panierki. Co prawda nie wolno się też nimi przejadać, ale nie musisz martwić się o ich kaloryczność. To, że orzechy mają dużo kalorii wiadomo nie od dziś, ale zawarty w nich tłuszcz jest zdrowy, naturalny. Chrupiąc orzeszki zapewnisz sobie uczucie sytości, które wytrzyma dłużej niż to z owoców.
7. Zredukuj stres
Kiedy się stresujesz w twoim mózgu wydzielany jest kortyzol, który powoduje zwiększone zapotrzebowanie na cukier. Zdarza się też, że stres i smutek wyzwalają w nas potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Ograniczenie stresu zredukuje potrzebę na spożywanie słodyczy.
8. Opanuj technikę odwracania uwagi
Nie potrafisz oszukać swojego mózgu dostarczając mu mniejsze dawki ulubionej przekąski? W takim razie postaraj się o odwrócenie jego uwagi. Kiedy poczujesz potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, nie spełniaj tej zachcianki od razu, jak tylko się pojawi. Poczekaj 10 minut i zajmij się czymś – zacznij czytać książkę, lub wyjdź na spacer. Jeżeli to nie pomoże, możesz jeszcze spróbować wypłukać usta płynem antyseptycznym lub po prostu umyć zęby.
W naszym życiu najsłodsza powinna być zawsze miłość i tej jedynej słodkości nie powinno nikomu zabraknąć. Dlatego zarejestruj się ZA DARMO już teraz na naszym portalu randkowym i znajdź swoją drugą połówkę!
[nk]