Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Z miłości do zdrowia: Mleko - pić, czy nie pić?

4.luty 2019
Z miłości do zdrowia: Mleko - pić, czy nie pić?

Pić, czy nie pić mleka? Oto jest pytanie! Z jednej strony słyszymy o jego negatywnym wpływie na nasz organizm, a z drugiej strony wciąż są w nas żywe hasła "Pij mleko - będziesz wielki!". Jaka jest prawda? Przekonajmy się w dzisiejszym artykule!

Wapń

Instytut Żywności i Żywienia rekomentuje spożywanie co najmniej dwóch szklanek mleka lub przetworów mlecznych dziennie osobom dorosłym oraz 3 - 4 porcje dzieciom i młodzieży. Zaś American Academy oraz American Dietetic Association (ADA) namawia dzieci oraz młodzież do spożywania 2 - 3 szklanek. Polscy specjaliści żywieniowi również wielokrotnie podkreślali pozytywny wpływ mleka na ludzki organizm. Wapń, potas, fosfor, magnez, cynk znajdując się w mleku są prawdziwym bogactwem potrzebnych nam witamin. Oprócz tego mleko posiada wysoką wartość odżywczą, zawiera witaminy z grupy B (B2, B12) oraz witaminy A i D.

Uczulenie

Ciągle słyszymy o alergii na mleko lub na zawartą w nim laktozę. Tak naprawdę nietolerancja na białko mleka krowiego występuje rzadziej, niż by się mogło wydawać. O wiele częściej możemy spotkać reakcje alergiczne wywoływane spożywaniem łososia lub owoców, takich jak pomarańcze, czy truskwki. Alergia na mleko zazwyczaj dotyka najmłodszych dzieci. 

Mleko kontra nowotwór

W Norwegii przeprowadzono badania, które potwierdziły, że szczególnie cennym składnikiem zawartym w mleku jest sprzężony kwas linolowy, który ma wpływ na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych raka piersi, jelita grubego, płuc i pierwotnego raka wątroby. Najnowsze prowadzone w Tajwanie dowodzą z kolei, że mleko krowie posiada także składniki, które potrafią zniszczyć komórki raka żołądka.

Osteoporoza

Wszyscy zwolennicy picia mleka powtarzają, że regularne spożywanie mleka i produktów mlecznych jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy i zapobieganiu złamaniom kości. Niedawno na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku przeprowadzono badania, których wynik wykazywał związek pomiędzy dietą pozbawioną mleka i produktów mlecznych, a liczbą złamań u dzieci i młodzieży do 20 roku życia. Grrupa osób na diecie bezmlecznej jest narażona na aż 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia złamań.

Zastanawiasz się nad zmianą diety? Nie eksperymentuj sam/a, znajdź w swoim mieście - Krakowie, Warszawie, czy Lublinie - specjalistę od zdrowego odżywiania i umów się na pierwszą wizytę. 

[kač] 

Udostępnij ten artykuł na: