Związek jako przedsiębiorstwo
Bardzo często możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że ludzie czują się w związku, jak w pracy. Tak jest, związek wymaga wiele pracy. Wielu z nas może się bać zmiany i tego, że jeżeli związek z partnerem/partnerką się rozpadnie, zostaną „niezatrudnieni” i sami. Relacje międzyludzkie są podobne do tych biznesowych, zarówno z tej dobrej, jak i złej strony. Owszem, nie brzmi to romantycznie, ale gdyby niektórzy podchodzili do związku, jak do partnera biznesowego, prawdopodobnie zrobiliby najlepiej. Mieli wówczas, na przykład cotygodniowe porady, których celem byłoby przedyskutowanie tego, co się im w związku podoba, a co nie. W firmach tego rodzaju spotkania odbywają się w regularnie, ich celem jest rozmowa z pracownikami. Przy tej okazji, mają oni możliwość wyrażenia swojej pozytywnej lub negatywnej opinii o miejscu pracy oraz przedyskutowania możliwości wprowadzenia zmian. Spotkania te, nie powinny przebiegać pod postacią ciągłego narzekania, w końcu chodzi nam o wprowadzenie zmian na lepsze.
Związek przebiega w taki sam sposób jak praca w przedsiębiorstwie. Nie zgadzasz się? Przekonamy Cię.
Planowanie
Tak samo, jak w przypadku zakładania firmy, na początku będziesz musiał zrobić analizę. Będziesz się musiał zastanowić jakie są jego/jej negatywne i pozytywne strony. Ustalasz, czego oczekujesz. Przedsiębiorstwo, tak jak związek, może rozwijać się różnie. Będziecie mieć swoje upadki i wzloty.
Nawiązywanie nowych kontaktów
Jakie są szanse na to, że miłość swojego życia spotkasz w bibliotece, na przystanku, w barze, w kinie, przez internet? Takie same jak to, że swojego potencjalnego klienta poznasz na jakiejś stronce internetowej lub akcji promocyjnej. Wyszukiwanie i kontaktowanie nowych klientów, działa na tej samej zasadzie co randka w ciemno. Posiadasz minimum informacji, ale chcesz zrobić wrażenie. Podobnie jak pierwsze spotkanie z klientem i pierwsza randka polegają na prawieniu sobie nawzajem komplementów.
Zdrada i zaufanie
W związku, tak jak w biznesie, po pewnym czasie pojawi się jakaś pokusa lub chęć flirtu. Musisz pracować nad związkiem, tak aby Twój partner albo partnerka byli szczęśliwi, identycznie to wygląda w biznesie, musisz robić wszystko aby Twój partner biznesowy był zadowolony. Z biegiem czasu w obu przypadkach uzyskuje się zaufanie. W przypadku braku zaufania i zaniedbania relacji, może dojść do zdrady, a nawet odejścia do konkurencji.
Umowa
W biznesie podpisuje się umowy, w związku umowa jest niepisana, tzw. niewerbalna, ale w dzisiejszych czasach nie ma problemu ze spisaniem umowy przedmałżeńskiej, gdzie zostaną ustalone wszystkie zasady. Każda relacja wymaga jakiejś umowy, ustalonych zasad, aby obie strony były wobec siebie uczciwe i wierne. W przedsiębiorstwie, tak jak w związku istnieje wiara i konieczność pełnienia swych obowiązków.
Strategia komunikacji
Kiepska komunikacja to pięta achillesowa wszystkich, nawet tych najlepszych przedsiębiorstw. Wszystkie firmy zastanawiają się, jak oddzielić te ważne informacje, od tych drugorzędnych. Nie da się komunikować zbyt wiele, lub zbyt często. Jeżeli potrzebujesz powiedzieć swojemu partnerowi coś bardzo ważnego, ale wiesz, że wywoła to w Tobie nieprzyjemne uczucia, spróbuj mu napisać wiadomość na kartce papieru.
Jeżeli nie masz nic do zaoferowania temu drugiemu, musisz iść dalej
Możesz wybrać, albo będziesz znosić ból, który zażywasz w obecnym związku, albo zbierzesz się na odwagę i wyjdziesz ze swojej „strefy komfortu”. Jeżeli będziesz mieć kilenta, który nie odpowiada Twoim wymaganiom, rozwiąż z nim umowę i nie kontynuuj współpracy. Rozejrzyj się za kimś nowym, kto może Ci zaoferować coś więcej. Tylko Ty decydujesz o tym, co jest dla Ciebie najlepsze.
Uważa się, że jeśli chcesz odnosić sukcesy jako nowa firma, musisz dotrzymywać kilku zasad, równych dla obu stron, przynajmniej w tych najważniejszych dziedzinach:
Wygląd
Na wygladzie zależy, choć pewnie słyszysz to niechętnie. Jeżeli jeden z was jest atrakcyjniejszy od tego drugiego, może pojawić się zazdrość, która może być nieprzyjemna dla obu stron.
Inteligencja
Zbyt wielka różnica intelektualna może wywoływać problemy z komunikacją. W dawnych czasach przyszli małżonkowie nie znali się, a mimo to byli razem i komunikowali ze sobą całe życie. Jednakże musimy brać pod uwagę, że byli oni zazwyczaj z tych samych warstw społecznych, czyli wychowywano ich na tym samym poziomie.
Zainteresowania
Nie musicie mieć takich samych zainteresowań, ale dobrze by było tolerować i respektować te, które bawią partnera, a zarazem tworzyć jakieś wspólne.
Przeświadczenie
Jeżeli jednen z was jest wierzący, ten drugi musi to tolerować.
Opieka nad dziećmi
Nie będziecie szczęśliwi w małżeństwie, jeżeli nie będziecie rozmawiać na ten temat. Nie oznacza to, że od razu musicie mieć tuzin dzieci, ale powinniście ustalić, czy będziecie je chcieli, czy nie, a jeśli tak, to kiedy.
Małżeństwo i partnerstwo, są jak prowadzenie firmy, lecz nie wszystkie firmy zostały stworzone, aby były sobie równe. Partnerstwo zostało stworzone jako połączenie dwóch firm. Dobre partnerstwo jest rezultatem starannego wyboru partnerów, którzy mają wspólną wizję przedsiębiorstwa, dopełniają się wzajemnie i mają podobne plany na przyszłość.
Do tych planów, możemy przyporządkować następujące pytania:
Wizja
Chcemy jako partnerzy spędzać dużo czasu razem, lub też bardzo mało z powodu ogromnej ilości zajęć? Co będziemy robić wspólnie, a co osobno?
Cele długoterminowe
Chcecie dzieci? Chcecie żyć na wsi, czy w mieście?
Czysty zysk
Mamy wystarczająco pieniędzy? Będziemy podróżować? Czy w naszym związku jest romantyka? Czy nasze konwersacje do czegoś prowadzą? Mowa tutaj o podstawowych pytaniach, które pojawiają się w każdym związku partnerskim.
Umiejętności dodatkowe
Jest dobrym organizatorem? Dobrym księgowym? Jak nas reprezentuje? Opłaca się?
Jak poznać, że partnerowi/partnerce zależy tylko na pieniądzach?
Są wśród nas tacy, którym zależy tylko i wyłącznie na pieniądzach. Mamy na myśli tych, którzy nawiązują z kimś relacje tylko dla pieniędzy i bogatego życia. Ci ludzie traktują związek jako prawdziwe przedsiębiorstwo, ich uczucia są kupione za wielkie pieniądze. Łatwo poznasz, czy ma wobec Ciebie szczere zamiary, czy też chce się bawić na Twoje konto. Jeżeli nie jesteś pewny/a, zastanów się nad kilkoma szczegółami:
- Chce tylko drogie, wręcz zbyt drogie prezenty.
- Zwróć uwagę na to, jakich ma znajomych.
- Interesuje go/ja Twoja sytuacja finansowa i pozycja społeczna.
- Nigdy nie chce płacić.
- Ma obsesję na punkcie swojego wyglądu i tego, co powiedzą inni.
[ivi]